48-часово гейминг предизвикателство, конкурс за инди-студиа и конференция с топ лектори от тази сфера са предвидили организаторите на първото по рода си издание на Sea Game Jam, което ще се проведе от 3 март до 6 март в Икономическия университет във Варна.
Хакатонът предизвиква участниците да създадат прототип на игра в рамките на 48 часа по определена тема, която ще бъде обявена в деня на маратона от Община Варна.
Целта е да се насърчи креативността, сръчността и работата в екип сред разработчици, ентусиасти и всички, които се интересуват от процеса по създаване на игри.
Събитието е със съревнователен характер. Вече са записани над 40 участници, предимно на възраст между 15 и 20 години, съобщи пред Радио София Радостин Петров от организаторите „Zariba“.
Според него геймингът е не само перспективен бизнес, но и иновативна форма на изкуство.
Родителите невинаги проявяват разбиране, но ако се играят по правилния начин, игрите могат да дават огромна полезност за децата и младите хора, убеден е Петров.
Създателите на най-интересните и вдъхновяващи игри ще бъдат отличени на 6 март.
Най-младият програмист в компанията, създал игра и водещ на безплатна Академия за млади програмисти, е Лъки Мартин (роден 2006 г.).
Пред Катя Василева той призна, че успехите си дължи на много труд и безсънни нощи.
„Преди да създадем нова игра, проучваме аудиторията какво им се играе, какво им е интересно и се съобразяваме с това“, допълни 15-годишният програмист, който е и лектор в академия за млади разработчици на игри.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..