Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анастасия Карнаух: Много е важно да разграничим Путин, Русия и руския език

Снимка: Радио София

За войната в Украйна пред Радио София разказаха украинката Анастасия Карнаух и арменецът Ованест Торосян, които от години живеят в България.

Едва шестгодишен, актьорът и режисьор Ованес Торосян е дошъл със своите родители в България през 1993 г. Семейство му е напуснало Армения заради войната с Азербейджан. По думите му, баба му по бащина линия е наполовин българка, баща му е имал имоти у нас, а бедността и затворените училища са накарали неговите родители да напуснат родината си.

"В Украйна в момента, доколкото следя е по-голям ужасът по отношение на мирното население на цяла Украйна, докато в конфликта в Армения беше свързан по-скоро с Нагорни Карабах, в този регион", сподели Торосян и добави, че в Ереван не е имало военни действия.

Анастасия Карнаух се е преместила със семейството си у нас, когато е била на 8 години през същата тази 1993 г. Родителите й са гостували на техни приятели в Пловдив, като тогава се влюбват в спокойствието на България.

"Ние нямаме нищо общо с България, ние не знаехме нито дума български. Даже, ако трябва съвсем честно да нарежем родословното дърво, ние сме от руски произход. И това е гигантската ми болка в момента, защото ние винаги сме били едно", сподели Карнаух.

По думите й нейният вуйчо е останал там, както и много нейни приятели. Тя каза още, че има приятелка, с която заедно са завършили журналистика в СУ, която живее в гр. Бердянск, и с която всеки ден си пише.

"В Бердянск има чеченци, които са вече четири дни там и обикалят по улиците с калашници. Нищо не работи освен аптеки, хранителни и зоомагазини, никой не ходи на работа. Има КПП на входа на града, на което преди 4 дена бяха разстреляни абсолютно мирни граждани, защото са казали в прав текст на хората "Ходете си"", това сподели Карнаух по разказ на своята приятелка.

Тя добави още, че няма други прояви на агресия в града, но хората се страхуват, а освен това в магазините има продукти, но са в ограничено количество.

"Много е важно да разграничим Путин, Русия и руския език.", каза Карнаух и каза, че в момента да се говори за тях като за едно цяло е безкрайно грешно, както и, че половин Украйна говори на руски.

Ованес Торосян сподели пък, че тъй като знае руски език следи по медиите различните гледни точки.

"По никакъв начин не мога да взема страна в този конфликт, тъй като всички страни имат своите доказателства и своите лъжи, и в един момент ти се объркваш кое е лъжа и кое истина", каза той и допълни, че най-мъчно му е за страданието на обикновените хора.

Руска, украинска, европейска, американска страна, както и тази на народа - това, по думите му са пеете гледни точки в този конфликт, като него самият го вълнува единствено гледната точка на хората, които напускат своите домове.

Анастасия Карнаух заяви, че българите, руснаците и украинците винаги са се чувствали близки, както и, че в Украйна има изключително много българско население.

По разкази на нейната приятелка от Бердянск, военна техника влиза в едно село наречено Андреевка, което е изцяло българско и дори табелите са на български. И когато руснаците се опитват да се ориентират, хората им отговарят на български, руските войници се стряскат и мислят, че са навлезли вече в чужда територия.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41
Траян Косев

Изкуственият интелект и създаденото от нас съдържание

Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..

публикувано на 26.04.25 в 10:37

"Греят" картините от юбилейната изложба на Стойчо Зерлиев

На 23 април в галерия "Еритаж" бе открита изложбата "Пътуване във времето" на Мастро Стойчо Зерлиев. Това е негова юбилейна изложба (80г.), която представя картини от почти целия му творчески път. "Това обхваща един дълъг период от моя живот. Още от завършване на художествена академия, а преди това имам и от завършване на художествена гимназия..

публикувано на 26.04.25 в 10:10

"Форум", 25.04.25: Отговорността за околната среда - морален и(ли) регулаторен въпрос

В края на тази седмица коментаторите във "Форум" правят преговор на случилото се през изтеклите дни, но и обсъждат горещи теми от деня. Сътресения, пререкания, ежби в Столичната община . Драматичната смята на шефа на "Метрополитен" ЕАД. Денят на Земята беше отбелязан тази седмица. Отговорността за околната среда - лична и корпоративна...

публикувано на 25.04.25 в 18:43