Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анастасия Карнаух: Много е важно да разграничим Путин, Русия и руския език

Снимка: Радио София

За войната в Украйна пред Радио София разказаха украинката Анастасия Карнаух и арменецът Ованест Торосян, които от години живеят в България.

Едва шестгодишен, актьорът и режисьор Ованес Торосян е дошъл със своите родители в България през 1993 г. Семейство му е напуснало Армения заради войната с Азербейджан. По думите му, баба му по бащина линия е наполовин българка, баща му е имал имоти у нас, а бедността и затворените училища са накарали неговите родители да напуснат родината си.

"В Украйна в момента, доколкото следя е по-голям ужасът по отношение на мирното население на цяла Украйна, докато в конфликта в Армения беше свързан по-скоро с Нагорни Карабах, в този регион", сподели Торосян и добави, че в Ереван не е имало военни действия.

Анастасия Карнаух се е преместила със семейството си у нас, когато е била на 8 години през същата тази 1993 г. Родителите й са гостували на техни приятели в Пловдив, като тогава се влюбват в спокойствието на България.

"Ние нямаме нищо общо с България, ние не знаехме нито дума български. Даже, ако трябва съвсем честно да нарежем родословното дърво, ние сме от руски произход. И това е гигантската ми болка в момента, защото ние винаги сме били едно", сподели Карнаух.

По думите й нейният вуйчо е останал там, както и много нейни приятели. Тя каза още, че има приятелка, с която заедно са завършили журналистика в СУ, която живее в гр. Бердянск, и с която всеки ден си пише.

"В Бердянск има чеченци, които са вече четири дни там и обикалят по улиците с калашници. Нищо не работи освен аптеки, хранителни и зоомагазини, никой не ходи на работа. Има КПП на входа на града, на което преди 4 дена бяха разстреляни абсолютно мирни граждани, защото са казали в прав текст на хората "Ходете си"", това сподели Карнаух по разказ на своята приятелка.

Тя добави още, че няма други прояви на агресия в града, но хората се страхуват, а освен това в магазините има продукти, но са в ограничено количество.

"Много е важно да разграничим Путин, Русия и руския език.", каза Карнаух и каза, че в момента да се говори за тях като за едно цяло е безкрайно грешно, както и, че половин Украйна говори на руски.

Ованес Торосян сподели пък, че тъй като знае руски език следи по медиите различните гледни точки.

"По никакъв начин не мога да взема страна в този конфликт, тъй като всички страни имат своите доказателства и своите лъжи, и в един момент ти се объркваш кое е лъжа и кое истина", каза той и допълни, че най-мъчно му е за страданието на обикновените хора.

Руска, украинска, европейска, американска страна, както и тази на народа - това, по думите му са пеете гледни точки в този конфликт, като него самият го вълнува единствено гледната точка на хората, които напускат своите домове.

Анастасия Карнаух заяви, че българите, руснаците и украинците винаги са се чувствали близки, както и, че в Украйна има изключително много българско население.

По разкази на нейната приятелка от Бердянск, военна техника влиза в едно село наречено Андреевка, което е изцяло българско и дори табелите са на български. И когато руснаците се опитват да се ориентират, хората им отговарят на български, руските войници се стряскат и мислят, че са навлезли вече в чужда територия.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03