Ден след представянето на проектобюджета на Столичната община за 2022 г. кметът на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев написа Отворено писмо до Столичния общински съвет и кмета Йорданка Фандъкова, в което изразява недоволство от малкото средства, заложени за подобряване на инфраструктурата и живота в кварталите.
В писмото се казва:
„Гражданите на София очакват промяната в кварталите, в които живеят вече години наред. Жителите на столицата вече години наред ни казват: „Градът не е само жълтите павета“.
В представения проектобюджет виждаме още от същото, а е време да реална промяна. Време е да се помисли за истинска децентрализа ция на бюджетите. Поне процент от данъците на живущите в даден район трябва да остават за районната администрация.
„Няма средства“ не може повече да бъде обяснение.“
Пред Радио София д-р Георгиев допълни, че междублоковите пространства, детските площадки, спортните съоръжения на много места са „под всякаква критика“.
„Не можем повече да чакаме. В район „Изгрев“ имаме 94 площадки, от които 80% отдавна не отговарят на съвременните изисквания и наредби. Качеството на живот на гражданите зависи не само от големите проекти, а и от кварталните улици и тротоари. Хората ни питат кога ще се оправят, но с тези мизерни бюджети, целите ни са непостижими“, подчерта Делян Георгиев.
Той допусна, че евентуална актуализация на бюджета, за която е споменала кметът Фандъкова, ще бъде по-скоро в посока по-голямо ограничаване на средствата за столичните райони.
С него разговаря Данаил Конов.Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..