Български университети единодушно подпомагат украинските си студенти, заради руската инвазия в Украйна.
Студентските съвети към Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ и УНСС съобщиха, че към момента се прилагат редица мерки - безплатни наеми и такси в студентските общежития, безплатна храна в студентските столове, удължаване на настанителната кампания за студентите, както и удължаване на семестъра, за да се навакса пропуснатият материал.
Председателят на студентския съвет към СУ Антонио Стоичков съобщи, че 137 украински студенти ползват общежития, като вече има и 3 настанени семейства.
Обсъждат се и облекчения за руските студенти, тъй като те нямат достъп до международната банкова система и не мога да плащат своите такси.
От Нов български университет са организирали благотворителен базар.
По данни от председателя на студентския съвет Ангел Стойков, в УНСС има 81 украински студенти, като 40% от тях са настанени в България. При случаи на пристигнали семейства на студентите има възможност те да бъдат настанени в Учебно-оздравителна база в село Равда.
Подобни мерки за облекчаване на украинските студенти са направени и в Медицинския университет (МУ) в София.
"От общо 45 студенти, 36 са у нас, а другите 9 се опитват да се придвижат от Украйна към България", съобщи пред Радио София ректорът на МУ акад. Лъчезар Трайков. Ръководството е одобрило помощ от 300 лв. на всеки украински студент. Средствата ще започнат да се изплащат преди края на март.
10 стаи от студентските общежития на МУ са готови да приемат роднини на обучаващите се за лекари.
Акад. Трайков е получил писмо от български студенти, обучаващи се в медицински университети в Русия, но са били принудени да напуснат.
Той апелира такива младежи да се обърнат към МУ, независимо дали са успели да получат академична справка от медицинския вуз, в който са учили досега.
Подробности че чуете в репортажа на Йоана Георгиева.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..