Председател на Асоциация "Българска книга" и майка на 5 деца Десислава Алексиева е трансформирала своята съдба. След успешна кариера в петролна компания създава едно място в центъра на София, което съчетава книжарница, кафене, галерия и пространство за литературни събития, както и такива за деца от 0 до 3 г.
"Едно от най-важните неща, които ние можем да дадем на децата си, това е именно четенето", каза Алексиева. Тя е издала и много книжки на украински, и след направена дарителска кампания първите хиляда книжки са раздадени на украински деца.
"Ние си дадохме сметка, че когато тръгнеш от някъде само с документите си и понякога без нито една дреха на гърба си, да имаш утехата на книгите, които ти показват, че света е едно добро място и, че всъщност в крайна сметка доброто винаги побеждава", каза Алексиева и допълни:
"Получавам наистина трогателни съобщения от майките на тези деца, от самите деца благодарности за това, че те са получили книги на собствения си език. И това е за мен изключително важно, важна част от това, да им покажем колко са добре дошли тук и колко уважаваме техния свят. Да им подарим късче от тяхната култура".
По думите й, както хлябът за нас е насъщен, така и книгите са насъщни за нашата душа, четенето възпитава любов в децата, а освен това книгите ни дават общ език. Алексиева каза още, че кампанията е изключително важна и е насочена към деца в детските градини и училищата в България.
В тазгодишното издание са поканени да четат политици и журналисти, а сред потвърдилите до момента са: еврокомисарят по „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“ Мария Габриел; вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова - патрон на събитието; заместник-председателят на народното събрание Кристиан Вигенин, вице-премиерът по ефективно управление Калина Константинова, министърът на културата Атанас Атанасов; министърът на образованието и науката акад. Николай Денков, заместник-кметът на Столична община Мирослав Боршош и др.
Тя сподели също, че от по-миналата година е направен онлайн формат на "Походът на книгите", за да може да се включват и деца от цялата страна, а тази година ще има местни инициативи по населени места.
"Защо правим всичко това? Защото искаме да покажем на децата колко е важно четенето и как всъщност то носи радост и променя живота ни", допълни Десислава Алексиева.
Още подробности за "Походът на книгите" можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..