"Честно казано BMX-ът се появява в България много от рано, общо взето 80-те години във Варна се появяват първите BMX колела, предполагам покрай моряците и корабите", каза Димитър Иванов и допълни, че след това този спорт е започнал да се развива от малки групи хора в различните градове на страната.
Христо Илиев, председател на единствения BMX клуб в България сподели, че заедно с хората от магазина, в който работи са започнали да се занимават с направата на уреди, понеже такива е липсвало до момента.
По думите му, българите занимаващи се с BMX са на добро ниво, но е необходимо да се създадат условия за каране, за да може да станат конкурентни на тези от други страни. Илиев допълни, че подкрепата, която получава този спорт до момента от управата е никаква и каза, че:
"Ние се възползваме от тази подкрепа, която получават скейтърите, понеже са ни доста сходни спортовете, а те са по-голяма група хора".
Относно допълнителното изграждане на площадка в парка в Царево, Илиев каза, че тя доближава градските условия на стила, който те практикуват.
"Реалният "street" се кара основно в градски условия, тоест стълби, парапети, покриви и т.н.", заяви Илиев.
Според Илиев и Иванов хората се притесняват от изграждането на подобни паркове в центъра на София, тъй като смятат, че ще има падне стойността на имотите, без да отчитат това, че ще се привлекат млади хора. Те допълниха, че спортът е несъвместим с упаднал начин на живот и хората няма от какво да се притесняват, а и след като BMX е олимпийска дисциплина е неотложна нуждата от изграждането на такива паркове.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..