Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мая Цанева: Повечето от детските площадки не са безопасни

2
Снимка: Радо Стойков

Мая Цанева е един от основателите на сдружение „Безопасни детски площадки“, което се занимава с темата за живота на децата на открито, детските площадки в София и страната, със събирането на сигнали за нередности, насочването хората, а вече и с класните стаи на открито:

„Настъпи сезонът на играта навън и повечето родители и граждани забелязаха какво се случва около тях. Къде пясъчниците са замърсени или няма пясък, къде има разрушени или не добре изглеждащи опасни съоръжения, огради, къде е мръсно и така нататък“.

Мая Цанева сподели, че неправителствената организация е била залята от мейли и обаждания от граждани с въпроси къде или как могат да сигнализират за нередности и опасности на площадките.

Какво да правим и къде да сигнализираме за нередности на детските площадки?

„Ако говорим за София, за големите градове и не само, общината обикновено има наличен мейл, има уебсайт, Facebook страница, горещ телефон, на които може да се подаде сигнал. При много спешни случаи – 112, разбира се. На 112 може да се обадите за нещо, което представлява непосредствена опасност за вашето дете и децата като цяло“.

Мая Цанева

Тя обясни също, че най-добрият вариант за подаване на такъв сигнал е да изпратим мейл със снимки и точен адрес на общината:

„Всички подадени сигнали в София, предполагам и в големите градове, влизат в една обща система, която ги разпределя към районите, те си имат номер. Получавате номер на сигнала и така може да проверите как върви движението му“.

Какви са най-големите проблеми сега?

„Със сигурност сега хората забелязват пясъчниците, защото те са видни, зелените площи, сега идва сезонът на кърлежите, има счупени елементи, вандализъм. Последно данните, които излязоха от едно разследване на структура на прокуратурата бяха, че повечето от детските площадки не са безопасни по всички изисквания“, добави тя, като каза, че правилата за безопасност на детските площадки са променяни последно през 2018-2019 година.

Една от посоките, в които сдружението ще работи, е да бъдат направени площадки за по-големи деца и да съществува по-прецизна квалификация на площадките, според възрастта, нуждите на децата, интересите и двигателните възможности.

„От миналата година, с ваша подкрепа, работим и за класните стаи на открито. До месец се надяваме вече да стартираме уебсайта, на който ще има интерактивна карта с класни стаи на открито в цяла България“, допълни Мая Цанева.


Чуйте повече от разговора в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36