По думите й:
„Хуморът е страхотен социален лубрикант, а и много помага на търговията. Габровци рано са се светнали за това. И не само. С това изключително чувство за самоирония и характеристиката на габровския хумор, който се върти около пестеливостта и предприемчивостта на габровци, те много добре предупреждават отсрещната страна какво да очакват. И разбира се, оставят другия да се смее на техен гръб, но в крайна сметка, когато върви алъш-веришът всичко е наред“.
Тя допълни: „Нашето послание е, че трябва да имаме свобода. Трябва да имаме свобода да се шегуваме с всичко и с всеки. И не трябва да си затваряме сами вратите, не трябва да се ограничаваме, защото колкото повече се ограничаваме, толкова повече необходимостта от изразяване и казване на истината тегне някъде. И в един момент се отприщва по болезнен и страшен начин, а понякога и на глобално ниво“.
Относно изложбата политически шаржове „Непорочните моми“ на карикатуристите Алла и Чавдар Георгиеви, Христо Комарницки и Чавдар Николов, която ще бъде представена в зала 7 Доровска каза, че това е заигравка с т. нар. „гола страница“ във вестниците, където обикновено има разголена дама за радост на мъжкия поглед.
„Използвайки този сюжет за голата дама за пожелаване, в нейния образ в един момент се вписват различни политици“, каза Доровска.
По думите й, в залата за габровски хумор са изложени оригиналните рисунки на Борис Димовски към книжката „Габровски шеги“, която е в много случаи детско преживяване, понеже много хора са я чели в ранната си възраст, като тя е първа среща с хумористичния текст и рисунка.
„И затова ние си казахме, че трябва да продължим това и да поканим децата да рисуват, и да видим, как изглеждат габровските шеги в техен вариант“, каза Доровска.
Тя заключи, че когато се научим да поставяме под въпрос собствените си предразсъдъци и здравите устои, на които вярваме, че сме стъпили, и които в последните години са доста разклатени, тогава бихме живели един малко по-предвидим живот и бихме били по-готови за неговите предизвикателства.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..