Повече по темата пред Радио София разказа инж.Мария Чамбова, експерт в Изпълнителна агенция по горите.
„Още през далечната 1911 г. по предложение на Дружеството на българските лесовъди е инициирано да се провежда празник на залесяването в началото на пролетта и през есента, за да могат хилядите доброволци, които искат да участват в дейности, свързани със залесяването да се включват“, каза инж. Чамбова.
Тя допълни, че идеята е добила конкретна форма през 1925 г., когато първият празник на залесяването е проведен официално. По време на него са залесени 420 хиляди фиданки, а през годините той е прераснал в „Седмица на гората“.
„Това се е наложило поради факта, че е имало голяма необходимост в началото на века да се залесяват оголените склонове покрай градовете и един ден е бил малък“, разказа инж. Чамбова. Тя допълни, че са организирани две национални кампании, едната от които е свързана с почистване на горските територии, а другата е залесяване и грижа за гората и, че в различни части на страната са обявени локации, в които могат да се включват доброволци за залесяване, или за почистване.
„През последните години усилията ни са насочени за работа с деца. От миналата година на сайта на ИАГ се организира викторина. Тази година тя започна на 21 март на Международния ден на горите. На страницата на ИАГ и фейсбук страницата се публикуват интересни факти за гората и работата на хората“, каза инж. Чамбова.
Тя сподели, че викторината е насочена за деца от 3 до 6 клас, но всеки, който желае може да попълни и прочете представената информация.
„Тази година е организиран празник за децата, който ще се проведе на 6-и април в сряда от 11 до 14 ч. в Борисовата градина на лятната сцена. В началото на мероприятието ще се проведе музикална програма, ще има танци за повдигане на настроението, след което децата ще могат да изиграят различни лесовъдски игри“, допълни инж. Чамбова.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..