Светът пропусна предупредителните червени лампички, които можеха да ни накарат да вземем мерки и да не се стигне до войната в Украйна. Още през 2008 г. Путин заяви, че разпадането на СССР е най-голямата геополитическа грешка. Влизането на руските военни части в Грузия беше началото на голяма инвазия, с която Путин иска да постави бившите съветски републики под влиянието на Москва. Крим през 2014 г. го потвърди.
Това коментира пред Радио София проф. Михаил Станчев.
Той е завеждащ катедра по нова и най-нова история в Историческия факултет на Харковския национален университет „Василий Каразин“. Прeди броени дни избяга от войната в Украйна и потърси убежище в своята прародина - България.
Пред студенти и преподаватели от департамент „Политически науки“ на Нов български университет (НБУ) той разказа от първо лице за военните действия в Харков и Украйна, за пътя си до България с една раница на гърба.
Според проф. Станчев, ако Путин беше успял със светкавично завземане на Киев, след това е щял „да се закрепи по бреговете на Днепър, включвайки и Николаевска и Одеска област с цел присъединяването и на Приднестровието. И нямаше да спрат, под въпрос щеше да бъде Молдова.
Путин ще продължава, докато не го спрат.“
Сред факторите, които объркват плановете на Русия, е недостигът на ресурси. Воденето на преговори дава тактическа възможност за време, в което да се прегрупират или предислоцират военни части.
Втори фактор – Путин има техника, но войниците не искат да воюват, някои се предават.
„Бях скептичен по отношение на санкциите, но финансовата система на Русия се срути.
Членството в ЕС осигурява сигурност – икономическа и политическа. И да иска, Украйна не може да влезе в НАТО толкова лесно и бързо. Колкото до възобновяване на ядрената програма на Украйна – това няма да позволи нито САЩ, нито НАТО, нито Русия, отбеляза още проф. Станчев.
Той подчерта, че в ХХI век такова поведение е недопустимо и Русия трябва да се почувства строго изолирана, да разбере, че никой не иска да има работа с нея.
„Може би Украйна ще бъде началото на новата история на ХХI век, която ще преобърне целия свят във връзка с руската агресия“, подчерта проф. Станчев.
Също така той разказа, че от 28 март всички висши училища в Украйна, които могат, са възобновили учебния процес онлайн. В момента неговите студенти се включват от различни страни – най-много са в Полша, но има и в Чехи, Германия, Унгария, Турция. Негови аспиранти са дошли в България – да продължат изследователската си дейност.
Чуйте целия разговор.
Проф. Михаил Станчев в роден в Казахстан през 1953 г. в семейство на бесарабски българи, интернирани по сталинско време. Завършва Историческия факултет на Харковския държавен университет. През 1982 г. защитава малък докторат, специализира в Софийския университет (1988/1989 г.) От 1991 г. е завеждащ международен отдел на кметството в Харков. Временно управляващ и съветник в Посолството на Украйна в България (1998-2001). Началник отдел за Югоизточна Европа в МВнР на Украйна (2001–2002) и началник Дирекция "Международна дейност и европейска интеграция" в Харковската областна администрация. От 2012 г. завежда катедра по нова и най-нова история в историческия факултет на Харковския национален университет "В.Н. Каразин". Има 15 монографии и над 200 научни труда по българистика. Проф. Михаил Станчев е основател и почетен председател на българското дружество „Марин Дринов“ в Харковския университет и основател и научен ръководител на Център за българистични и балканистични изследвания.
Издателството на НБУ планира да публикува за първи път на българския пазар книгата на проф. Михаил Станчев и руския историк Юрий Фелщински – „Третата световна война: Битката за Украйна“.
Програмата на Европейския съюз “ Творческа Европа ” подкрепя културния и аудиовизуалния сектор в страните от ЕС , включително и България. Със средствата от тази програма се подкрепя включително и независимата журналистика у нас . Вече са обявени конкурсите за следващата година. Програма “Медиа” на бюро “Творческа Европа” подкрепа организации,..
Община Перник се отказа от намерението за увеличение на данъка върху недвижимите имоти и на данъка върху превозните средства. През 2025 година двата налога ще запазят сегашния си размер. Увеличението на данъците се отлага за бъдещ период. Решението е окончателно. То е съобразено с мнението на гражданите, каза зам.-кметът Стефан Кръстев. "Общественото..
През днешния ден ще се проведе специална безплатна обиколка на София с екскурзовод на английски език, посветена на по-малко известни, но забележителни български жени , които са оказали значително влияние върху българското общество. Обиколката започва в 13.30 ч. пред Софийския университет „Св. Климент Охридски" и продължава максимум 2 часа...
През днешния ден общинското предприятие „Туризъм“ към Столичната община ще открие най-новия Туристически информационен център „Трамвай 83“, съобщават от пресцентъра на Столичната община. В програмата ще вземе участие Представителен духов оркестър към Сухопътните войски с диригент Майор Тодор Пенков. Трамвай 83 бе поставен на пл. „Бански“ в края на месец..
Продължава освобождаването на повече паркоместа за хората в кварталите на София и за създаване на по-чиста и приветлива градска среда, съобщават от пресцентъра на Столичната община. От началото на годината до края на октомври, при текущ контрол от страна на Столичния инспекторат са установени 6508 излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС), за..
През днешния ден ще бъде ветровито. Ще духа умерен, в Дунавската равнина - временно силен вятър от запад-северозапад. Ще преобладава слънчево време с по-значителни увеличения на облачността в следобедните часове над Северна България. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4°, в София - около 1°. Максималните ще са между 6° и 11°, в София -..
Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..