Светът пропусна предупредителните червени лампички, които можеха да ни накарат да вземем мерки и да не се стигне до войната в Украйна. Още през 2008 г. Путин заяви, че разпадането на СССР е най-голямата геополитическа грешка. Влизането на руските военни части в Грузия беше началото на голяма инвазия, с която Путин иска да постави бившите съветски републики под влиянието на Москва. Крим през 2014 г. го потвърди.
Това коментира пред Радио София проф. Михаил Станчев.
Той е завеждащ катедра по нова и най-нова история в Историческия факултет на Харковския национален университет „Василий Каразин“. Прeди броени дни избяга от войната в Украйна и потърси убежище в своята прародина - България.
Пред студенти и преподаватели от департамент „Политически науки“ на Нов български университет (НБУ) той разказа от първо лице за военните действия в Харков и Украйна, за пътя си до България с една раница на гърба.
Според проф. Станчев, ако Путин беше успял със светкавично завземане на Киев, след това е щял „да се закрепи по бреговете на Днепър, включвайки и Николаевска и Одеска област с цел присъединяването и на Приднестровието. И нямаше да спрат, под въпрос щеше да бъде Молдова.
Путин ще продължава, докато не го спрат.“
Сред факторите, които объркват плановете на Русия, е недостигът на ресурси. Воденето на преговори дава тактическа възможност за време, в което да се прегрупират или предислоцират военни части.
Втори фактор – Путин има техника, но войниците не искат да воюват, някои се предават.
„Бях скептичен по отношение на санкциите, но финансовата система на Русия се срути.
Членството в ЕС осигурява сигурност – икономическа и политическа. И да иска, Украйна не може да влезе в НАТО толкова лесно и бързо. Колкото до възобновяване на ядрената програма на Украйна – това няма да позволи нито САЩ, нито НАТО, нито Русия, отбеляза още проф. Станчев.
Той подчерта, че в ХХI век такова поведение е недопустимо и Русия трябва да се почувства строго изолирана, да разбере, че никой не иска да има работа с нея.
„Може би Украйна ще бъде началото на новата история на ХХI век, която ще преобърне целия свят във връзка с руската агресия“, подчерта проф. Станчев.
Също така той разказа, че от 28 март всички висши училища в Украйна, които могат, са възобновили учебния процес онлайн. В момента неговите студенти се включват от различни страни – най-много са в Полша, но има и в Чехи, Германия, Унгария, Турция. Негови аспиранти са дошли в България – да продължат изследователската си дейност.
Чуйте целия разговор.
Проф. Михаил Станчев в роден в Казахстан през 1953 г. в семейство на бесарабски българи, интернирани по сталинско време. Завършва Историческия факултет на Харковския държавен университет. През 1982 г. защитава малък докторат, специализира в Софийския университет (1988/1989 г.) От 1991 г. е завеждащ международен отдел на кметството в Харков. Временно управляващ и съветник в Посолството на Украйна в България (1998-2001). Началник отдел за Югоизточна Европа в МВнР на Украйна (2001–2002) и началник Дирекция "Международна дейност и европейска интеграция" в Харковската областна администрация. От 2012 г. завежда катедра по нова и най-нова история в историческия факултет на Харковския национален университет "В.Н. Каразин". Има 15 монографии и над 200 научни труда по българистика. Проф. Михаил Станчев е основател и почетен председател на българското дружество „Марин Дринов“ в Харковския университет и основател и научен ръководител на Център за българистични и балканистични изследвания.
Издателството на НБУ планира да публикува за първи път на българския пазар книгата на проф. Михаил Станчев и руския историк Юрий Фелщински – „Третата световна война: Битката за Украйна“.
Програмата за ремонт на тротоари продължава в столичния район "Връбница“. В момента се реконструират тротоарите на ул. "Бели Дунав“, каза пред Радио София зам.-кметът на района д-р Страшимир Димитров. Признава, че често в администрацията получават жалби за тротоарите на малките улици, които не са включени в програмата на Столичната община по тази..
Ученикът, който вчера падна от четвъртия етаж на столична гимназия и получи височинна травма, е настанен в реанимацията на "Пирогов", съобщиха от лечебното заведение. Тийнейджърът е претърпял операция, извършена от неврохирурзи, която е продължила до късно снощи. 15-годишен ученик падна от четвъртия етаж на столична гимназия По време на..
Днес през деня облачността ще се увеличи до значителна. Ще започнат валежи, предимно от дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще е ветровито, с умерен, в Дунавската равнина и западната част на Горнотракийската низина до силен и поривист запад-северозападен вятър. По-късно вечерта в Източна България вятърът ще се ориентира от север и с него ще нахлува студен въздух. В..
Коментаторите във "Форум" тази седмица Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към Института по балканистика на БАН с Център по тракология, днес обсъждаха следните теми: Ресторантьори и хотелиери и днес протестно блокират центъра на София. Исканията са необосновани. Повечето хора не им..
Ротари клуб София Триадица организират пролетен бал на 12 април с благотворителна цел - да се изгради интерактивна/сензорна стая в детската онкология на УМБАЛ "Царица Йоанна ИСУЛ" . "Научихме история, докосна ни. Решихме, че дечицата, които са в по-дълъг болничен престой в онкологията, трябва да са в по-хубава среда, да се чувстват..
Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..
Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..