Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Със „Звукът на тишината“ ротарианци интегрират хора с увреден слух

За още един проект, концерт и изложба разказва Борислав Къдреков

Борислав Къдреков в студиото на Радио София

Ротариански клубове в София реализират работят по два проекта, насочени към хората с увреден слух.

Единият - „Звукът на тишината“, цели децата и младежите с увреден слух в България да се докоснат до света на музиката - чрез организиране на концерти, запознаване с различни музикални инструменти, срещи с известни музиканти, жестов превод на песни, чрез различни инициативи и информационни кампании.

С втория проект - „Чуй ме с жест“, ще бъде популяризиран българският жестов език.

„Винаги се стараем да бъдем полезни за обществото. Сред нашите членове има лекари, музиканти, други специалисти“, отбеляза ротарианецът Борислав Къдреков в студиото на Радио София.

Той съобщи за предстоящ благотворителен концерт, на който ще има жестомимичен превод на песните, а сред участниците ще има и глухи деца.

„Дори само да почувстват атмосферата на концерта – това вече е интегриране на тези дечица“, каза още Къдреков.

Зад инициативите стоят и работят членовете на „Ротари клуб София 1933“, „Ротаракт клуб София“ и „Ротаракт Клуб София интернационал“.

По повод 90-ата годишнина от създаването на първия Ротари клуб в България през 1933 г. и 30-годишнина от възстановяването на ротарианското движение в България през 1992 г. от 14 април на изложбени пана пред Народния театър ще бъде разказана част от историята и дейността на организацията у нас.

Чуйте целия разговор с Борислав Къдреков.

  • Загубата на слуха при деца и възрастни в световен мащаб е сериозен проблем със социална значимост. Около 470 милиона души (6,12%) от населението на планетата, страдат от т.нар. инвалидизираща загуба на слуха. От тях 34 милиона са деца. В допълнение на това, повече от 100 милиона млади хора на възраст между 12 и 35 години се оценяват с повишен риск от развитие на загуба на слуха поради опасното използване на лични аудио устройства и излагане на вредни нива на звука.

  • Музиката играе много важна роля в човешкото общество, култура и комуникация. Има редица изследвания за това, как музиката развива уменията у хората , подобрява комуникацията, артикулацията и разбирането на речта, подпомага развитието на фината моторика, разширява мирогледа, стимулира творчеството, както въздейства на социалното и емоционално развитие.

  • Киното: Преди дни американският филм „КОДА-дете на глухи родители“ спечели престижната награда „Оскар“ за най-добър филм, а глухия актьор Трой Коцур спечели наградата за поддържаща роля. По вълнуващ начин филмът разказва историята на едно глухонямо семейство и чуващата им дъщеря, като по този начин обръща внимание и поставя на дневен ред пред световната общественост проблемите на хората в неравностойно положение в обществото.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45