Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Със „Звукът на тишината“ ротарианци интегрират хора с увреден слух

За още един проект, концерт и изложба разказва Борислав Къдреков

Борислав Къдреков в студиото на Радио София

Ротариански клубове в София реализират работят по два проекта, насочени към хората с увреден слух.

Единият - „Звукът на тишината“, цели децата и младежите с увреден слух в България да се докоснат до света на музиката - чрез организиране на концерти, запознаване с различни музикални инструменти, срещи с известни музиканти, жестов превод на песни, чрез различни инициативи и информационни кампании.

С втория проект - „Чуй ме с жест“, ще бъде популяризиран българският жестов език.

„Винаги се стараем да бъдем полезни за обществото. Сред нашите членове има лекари, музиканти, други специалисти“, отбеляза ротарианецът Борислав Къдреков в студиото на Радио София.

Той съобщи за предстоящ благотворителен концерт, на който ще има жестомимичен превод на песните, а сред участниците ще има и глухи деца.

„Дори само да почувстват атмосферата на концерта – това вече е интегриране на тези дечица“, каза още Къдреков.

Зад инициативите стоят и работят членовете на „Ротари клуб София 1933“, „Ротаракт клуб София“ и „Ротаракт Клуб София интернационал“.

По повод 90-ата годишнина от създаването на първия Ротари клуб в България през 1933 г. и 30-годишнина от възстановяването на ротарианското движение в България през 1992 г. от 14 април на изложбени пана пред Народния театър ще бъде разказана част от историята и дейността на организацията у нас.

Чуйте целия разговор с Борислав Къдреков.

  • Загубата на слуха при деца и възрастни в световен мащаб е сериозен проблем със социална значимост. Около 470 милиона души (6,12%) от населението на планетата, страдат от т.нар. инвалидизираща загуба на слуха. От тях 34 милиона са деца. В допълнение на това, повече от 100 милиона млади хора на възраст между 12 и 35 години се оценяват с повишен риск от развитие на загуба на слуха поради опасното използване на лични аудио устройства и излагане на вредни нива на звука.

  • Музиката играе много важна роля в човешкото общество, култура и комуникация. Има редица изследвания за това, как музиката развива уменията у хората , подобрява комуникацията, артикулацията и разбирането на речта, подпомага развитието на фината моторика, разширява мирогледа, стимулира творчеството, както въздейства на социалното и емоционално развитие.

  • Киното: Преди дни американският филм „КОДА-дете на глухи родители“ спечели престижната награда „Оскар“ за най-добър филм, а глухия актьор Трой Коцур спечели наградата за поддържаща роля. По вълнуващ начин филмът разказва историята на едно глухонямо семейство и чуващата им дъщеря, като по този начин обръща внимание и поставя на дневен ред пред световната общественост проблемите на хората в неравностойно положение в обществото.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00