Тя е родена в Банска Бистрица, Чехословакия и завършва Средно художествено училище в Братислава, след това Академията за изящни изкуства в Прага със специалност „Куклено изкуство“ и Института за приложни изкуства, ателие „Телевизионна и филмова графика“.
Художничката е носителка на много награди в различни области, работите ѝ са част от колекции в Европа и Америка.
„Баба Бланка“, както я наричат, споделя, че много време е чакала раждането на своята внучка, която също рисува, като останалите художници от семейството. Вдъхновението за тази изложба е точно внучка ѝ – Мариянка. Бланка започнала да събира рисунките на детето и според рисунките да изработва със собствена техника телени фигури.
▲ Бланка Шперкова
„Във Висшето училище имахме свободен избор, можехме да правим различни обекти, а аз исках да разбера как се случват нещата с тел. Аз съм от Словакия и там има много силна традиция за правене на неща от тел. Майсторите са опаковали керамичните съдове с тел, за да не се счупят или ако се счупят, да могат да ги залепят отново. Но не успях да открия техния майсторлък и затова си намерих своя система“, сподели художничката.Бланка изработва фигурите от тел само с пръсти, не използва игли, само ножици за рязане на телта. Когато изработва нещо по-сложно, тогава си прави скица на хартия, но обикновено не използва никакви модели и скици.
Тя изработва плетени абажури, цветя, фигури на птици, животни и на пръв поглед не си личи, че са изработени от такъв материал.
„Преди нямаше цветна тел и трябваше да оцветявам телта, да купувам от Америка. Но в днешно време може да си купя цветна тел, но пак липсват оранжева тел и синя тел“, добави тя.
На изложбата хората ще имат възможност да видят само новите ѝ изработки.
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..
Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..