Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти от НАТФИЗ представят „Вишнева градина“ от Чехов

Снимка: natfiz.bg

„Вишнева градина“ от А. П. Чехов е премиерният спектакъл на студентите от специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ от класа на проф. д-р Атанас Атанасов, „НАТФИЗ“, а сценичният вариант и режисурата са на Делян Илиев. Повече подробности за постановката разказаха пред Радио София актьорите Екатерина Лазаревска, Калоян Желев, както и режисьорът Делян Илиев.
 

„“Вишнева градина“ е изключително предизвикателство, както за режисьори, така и за актьори и особено за млади актьори, понеже там все-пак има някакви възрастови различия между персонажите и актьорите. Тя затова тази пиеса се прави и толкова рядко, защото е ужасно трудна“, каза Илиев.

По думите му, постановката ще се играе от 11 човека, което е около половината клас, а другата половина на класа на проф. д-р Атанас Атанасов започва работа по Самюел Бекет с друг млад режисьор.

Екатерина Лазаревска, която е в ролята на Любов Андреевна сподели, че героинята й е оживяла чрез нея благодарение на режисьора Деян Илиев.

„Със скромните ми 20 години се опитах да схвана начина й на мислене и защото става въпрос за един човек, който според мен намира смисъла на живота точно в любовта. Тя и не случайно се казва Любов. Както и всички персонажи на Чехов, това не е случайно с имената“, сподели актрисата.

„Епиходов е доста интересен персонаж. Сам по себе си той не е от главните персонажи, но пък е доста сладък за изпълнение, тъй като няма толкова сценично време, като присъствие и дава страхотна възможност за интерпретация, за игра“, разказа за своя герой Желев.


„На сцените на Театър НАТФИЗ има една творческа свобода, която в другите професионални театри в България просто я няма“, каза режисьорът Делян Илиев и допълни, че в четирите действия на пиесата със студентите са работили по четири различни театрални ключа.

„И се оказа, че пиесата издържа такъв ход, понеже е гениална и търпи такава интерпретация. И не просто търпи, но някак си ни се поддаде така, и ни помогна много самият текст“, каза Илиев.

Спектакълът „Вишнева градина“ може да се види на 15.04 и 30.04 2022 г. от 19:30 ч. в Театър НАТФИЗ, Сцена 47.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община постигна 80% покритие на сметосъбирането в "Люлин" и "Красно село"

Столичната община постигна 80% покритие на сметосъбирането в “Люлин” и “Красно село” изцяло по график и обяви, че облекчава, но не отменя напълно временната кризисна организация в двата района. Общината разчита през последните две седмици предимно на столичния завод за отпадъци, който нае няколко нови екипа - шофьори и оперативни работници...

публикувано на 20.10.25 в 09:11

Временно спират водата в част от ж.к. "Сердика"

Във връзка с монтаж на водомерен възел на бл. 16 в ж.к. "Сердика“, н а 20 октомври 2025 г. се налага спиране на водоподаването от 10.30 до 19.00 часа на клиентите на "Софийска вода“ в ж.к. "Сердика“, бл. 16 /висока зона/. При продължителност на строително-ремонтните дейности над 12 часа "Софийска вода" ще осигури алтернативно водоснабдяване с водоноска..

публикувано на 20.10.25 в 07:55

Слънчево, в София около 15°

Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана висока и средна облачност. Вятърът ще се ориентира от изток-югоизток, ще бъде слаб, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 14° и 19°, в София – около 15°. В планините ще бъде предимно слънчево, с разкъсана висока и средна облачност, по-значителна над върховете в Рило-Родопската област. Ще..

публикувано на 20.10.25 в 06:35
Вики Божилова

Вики Божилова и семейството като ценност

Вики Божилова е една млада жена, покорила световни конкурси за красота, днес реализирана в професията и семейството: "Всички българки сме красиви. Красотата е едно, но короната трябва да помага. Като дете исках да стана актриса, но с това навлязох в средите като рекламно лице. Сега се омаловажават конкурсите, тези в чужбина имат друга тежест. В..

публикувано на 19.10.25 в 11:53
Сибила Темелкова

Не можеш да станеш пиар, ако не ти е призвание

Сибила Темелкова е пиар на годината и по този повод ни гостува в ефир: "Наградата радва - денонощните усилия биват забелязани. Работата ми е призвание, предизвикателствата са безброй. Ако няма доверие, няма как да сме полезни. Трябва да се знаят и хубавите, и лошите страни. Сега малко се разводняват нещата.  Трябва да сме целеустремени, да не се..

публикувано на 19.10.25 в 10:56
В околностите на Лопян

Селото със скалните кукли

Разходката ни в района на Етрополе ни води и до с.Лопян. Представя ни го Габриела Начева, технически сътрудник в кметство Лопян, община Етрополе: "Все повече хора търсят спокойствието, чистия въздух и природата. Изоставените имоти се броят на пръсти. Лопян привлича с природата - червената скала, скалните кукли и църквата "Св.Св. Петър и Павел"...

публикувано на 19.10.25 в 10:11

Младежи на фокус

Радиокафе ни разхожда до община Етрополе в разговор със зам. кмета Ивайло Георгиев: "Миналата седмица бяхме наградени в категория "Малки общини" на Националното сдружение на общините - точно тя е за работа, която трудно се вижда от гражданите, но ако не я свършим, трудно ще постигнем другите неща. Радвам се, че сме сред водещите в комуникацията и..

публикувано на 19.10.25 в 09:53