По темата пред Радио София говори Росен Богомилов, зам. директор на 106 ОУ „Григорий Цамблак“. Той сподели, че освен Ден на ромите, 8 април е и ден за почит на ромите жертви през Втората световна война, тъй като тогава повече от половин милион роми са били избити.
Израснал в добра семейна среда и имал щастливо детство, Богомилов сподели, че родителите му са били много мотивирани, като са успели да пренесат мотивацията си върху него. „Очакванията на моите родители, очакванията на моите учители очакванията на моите университетски преподаватели, всъщност са основополагащите да съм това днес“, каза той.
Относно разделителната линия, която дели ромите на образовани и необразовани, Богомилов поясни:
„На нашите плещи, на ромите, които сме решили да покажем, че можем да дадем нещо на света, че сме давали нещо на света, лежи отговорността да привлечем и останалите. За съжаление обаче, политиките години наред, повече от 30 години са политики на зависимости. И там е голямата борба“.
По думите му, именно лицемерието и желанието да държиш някой в зависимост е в основата на несъстоялата се ромска интеграция. Той допълни, че в годините на прехода са се наляли милиарди левове в този процес, който е неслучил се и за него няма потърсена нито една отговорност.
„Ако отидем в малките населени места ще видим, че този процес се случва по естествен начин. И малките населени места, предимно в Северозападна България, изумяващо в най-бедният регион на страната, този процес се случва“, каза Богомилов и добави, че там броят на завършилите висше образование роми е най-голям.
„В малките населени места този процес се случва естествено, защото хората живеят заедно. Хората учат в едно училище и те са свикнали да бъдат заедно. Докато има разделителна линия, този процес няма да се случи. А в големия град тази разделителна линия съществува“, заяви Богомилов.
По думите му, тези гета са раковото образувание на развитието на ромската общност и обясни, че те са проблем, както на общността, така и на национално ниво, но са и инструмент на политическата класа.
„Гетоизираните общества са проблем на социалната система на цялата държава. Защото това е един ресурс, който не се използва“, каза той и допълни, че трябва да се променят посланията и те трябва да се чуват от всички. Освен това Богомилов сподели, че думата „циганин“ е обидна, понеже носи негативен характер и поясни:
„Това е понятие, което е залепено, то не е на общността и в ромския няма такава дума. Това е термин, който носи негативен характер“. Освен това той каза, че в годините, през които е бил класен ръководител никога не е бил свидетел на напрежение между децата, основано на етническа принадлежност.
„Ние празнувахме заедно, ние живеехме заедно и може би това направи този клас толкова силен. Ние имахме наше собствено мото, наше лого, имахме наша песен. За три години ние сме посетили редица театрални постановки, редица музеи, пътували сме, празнували сме празници извън рамките на училищната сграда. Тези малки неща сплотяват“, сподели Богомилов.
Той заяви, че:
„Възрожденската мисия на учителя е не да влезе и да изговори това, което трябва да изговори по учебната програма. Възрожденската мисия на учителя е да научи децата да мечтаят и да вярват в себе си“.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..