„Не само българското правителство, но в цяла Европа и може би в целия свят в момента се намираме в една изключително кризисна ситуация. И последиците от пандемията, и всичко, което се случва около нас, войната, промените в самата структура на света, и особено на финансовата система са много сериозни събития, с които светът трябва да се справи“, каза Хърсев.
Той допълни също:
„Не виждам възможност за много по-активна намеса, ние все-пак сме в ситуация на валутен борд и това ограничава силно възможностите на правителството да провежда активна политика, особено що се отнася до инфлация, до лихвите, които в момента видимо започват да се преразглеждат и евентуално ще нарастват. Но всичко това е ограничено от отказа ни още през 1997 година да провеждаме самостоятелна парична политика“.
Относно мораториума за цената на тока Хърсев каза, че това не е ход, а отказ от ход, или забавяне на едно решение и допълни, че ние нямаме ресурс да поемем едно увеличение на цените на енергията, което ще трябва да бъде плащано от всички икономически субекти по света.
„Няма друг начин, освен да си платим разходите и единственото, което правителството може да направи е да направи това покачване по-плавно“, каза той.
Според Хърсев, изходът от зависимостта на България от руски газ е да ползваме други източници, като азерски и казахски газ, както и спешното строителство на газовата връзка с Гърция, но това ще бъде частично решение за осигуряване на необходимите доставки. Той добави, че има версии за преминаване на основните потребители на мазут, а за покачванията на цените и произтичащите от това кризи каза:
„Нещо особено активно правителството не може да направи, нашите възможности са ограничени. Аз по-скоро си мисля, че трябва да се запази бюджетната дисциплина и стабилността на лева, което от 1997 г. е в основата на българската парична политика. И разбира се, възстановяване доколкото е възможно на стопанската активност във всички сектори, които могат да бъдат спомогнати“.
Хърсев допълни, че има одобрен план за възстановяване и устойчивост.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..