По темата пред Радио София говори инж. Богдан Милчев, директор на ИПБ. Той каза, че увеличаването на жертвите се дължи на това, че никой в България не управлява риск от ПТП.
„През 2020 г. жертвите намаляха небивало, нечувано. И основната причина беше пандемията, стреса, ковида, намаленото пътуване. През 2020 г. също имаше пандемия, но се увеличи пътуването и се увеличиха и жертвите. Сега 2022 г. още повече се увеличават жертвите. Това означава, че на пътя, когато има повече автомобили има повече жертви, когато има по-малко автомобили има по-малко жертви. Което само по себе си означава, че доставчикът на транспортната система е пасивен“, каза Милчев.
Той каза още, че отказът от управление на риска води до заплаха за случване на множество тежки катастрофи с много жертви и, че действията, които сега ще бъдат положени ще дадат резултат след време.
„Министър-председателят ако не предприеме веднага коригиращи действия ще настъпват много тежки катастрофи съвсем скоро“, заяви Милчев.
Относно това, че голям процент от глобите не се плащат, той каза:
„Дължи се на това, защото административно-наказателният процес е остарял. Той може да бъде шиканиран. Факт е, че глобите са неадекватни, факт е, че ние имаме нужда от нов закон, за който вече четвърта-пета година само си приказваме общи приказки и чакаме следващата катастрофа за да извадим тази тема на дневен ред“.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..