Семинар по „Анатомия на съня“ с Андрей Илиев, водещ и автор на събитието:
"Събитието е събота, 16. Свързано е с всички когнитивни процеси. Иска ми се да задълбаем какво се случва докато спим и как да имаме ефективен сън. Хората спят по различен начин. Има чучулиги, бухали, смесен хронотип. Обществото налага етикети, далеч от истината. Алармата не бива да е сутрин, трябва да е вечер, кога да си лягаме. Сутрин трябва да се будим без аларма.
Във втората половина на нощта мозъкът функционира все едно си буден, тогава се появяват сънищата. Тялото е като парализирано. Тази фаза е много важна, свързана е с преработване на информацията от предишния ден. Ако тя липсва, ставаш нестабилен.
Дрямката през деня не трябва да е повече от 20-30 минути. Не трябва да се навлиза в дълбока фаза на съня. Те са презареждащи. Нуждата от нея е, ако не си се наспал. Иначе може да ти повлияе на вечерния сън. След 21 ч. спираш дейностите със синя светлина. Важното е устройствата да ги няма след това. Защо да си буден, ако не си продуктивен?
Една трета от живота ни минава като сън и е важно какво е отношението ни към него. На семинара има практическа част - какво да направим, но има и част защо е толкова важен сънят. Ако познанията ни не минат от краткосрочната в дългосрочната памет, няма как да остане важното. За това е необходим дълбок сън. То е като прахосмукачка на мозъка, остават само важните неща.
Заболявания тръгват с липсата на здравословен сън. Важното е да имаме кардио упражнения всеки ден. И да не са преди да заспим."
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..