Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награждават най-активните потребители на приложението SofiaCoin

Снимка: Архив

На 15 април 2022 г. от 11:00 ч. в SofiaLab (ул. Сердика 1, ет.3) ще бъдат връчени наградите за потребители на приложението “SofiaCoin”, а събитието ще бъде излъчвано и онлайн във фейсбук.

Мобилното приложение “SofiaCoin”насърчава алтернативните начини на придвижване. То е разработено по проект ИНОЕЪР с активното участие на  Столична община и Асоциация за развитие на София. Повече подробности в ефира на Радио София разказа Саня Раева - Координатор дейности в Софийска лаборатория за иновации.

Тя сподели, че със всеки изминал ден се трупат нови потребители, приложението е все по-коректно и наградите се заявяват все по-често.

"Утре ще бъдат обявени маршрутите, по които ползвателите на приложението са се движили най-често", заяви Раева. Това ще са и първите отсечки, които ще бъдат реновирани. Това е специалното на “SofiaCoin” – обратната връзка от гражданите се вижда чрез техните действия.

Маршрутите на регистрираните потребители се визуализират върху картата на София с наслагване, тази информация се наблюдава от Столична община и на база данните се взима решение коя велоалея или пешеходна зона да бъде реновирана с приоритет.

Тя допълни, че на потребителите им се дава информация какви точно вредни частици е спестил на града и уточни, че до момента общо от всички ползватели има спестен 285 кг въглероден диоксид, над 7 кг. азотен оксид и 1.5 кг. фини прахови частици.

Раева каза, че част от наградите ще са билет за концерта на Helloween, таблети, велосипедни аксесоари под формата на ваучер, а също и награда-изненада.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.03.25: Възможна ли е децентрализация в София?

Коментатори във "Форум" тази седмица са гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Децентрализация в София – възможна ли е? - Правомощията на районните кметове - Има ли гражданско общество в България – какво ни обединява? - Местните..

публикувано на 19.03.25 в 19:17
Съдовете са с обем до 740 л. и са лесни за сглобяване и употреба

Столичната община дава 2000 компостера за домакинства от цяла София

Столичната община достави на районните администрации 2000 компостера за домакинства от цяла София. Те са част от инициативата на администрацията „Компостирай вкъщи“ и се раздават на домакинствата, които предварително са заявили желание, съобщават от Столичната община. С това общият брой на компостерите за домашно ползване по програмата стават над 14..

публикувано на 19.03.25 в 19:06

Доц. Стефка Крумова: Няма място за притеснение, морбили е под засилен надзор в страната ни

През 2024 г. случаите на морбили в Европа са се удвоили като достигат 25-годишен връх, съобщи преди дни Световната здравна организация. Пред Радио София доц. Стефка Крумова - ръководител на Националната референтна лаборатория по морбили, паротит и рубеола към НЦЗПБ обясни, че заболелите в Европа, за които СЗО съобщава, са над 32 000 души за..

публикувано на 19.03.25 в 17:49
Д-р инж. Димитър Белелиев

"Energy of tomorrow" - решения за енергийна ефективност и зелена енергия

Фокус върху решения за енергийна ефективност, зелена енергия и алтернативни форми на енергийно захранване, поставя специализираната конференция „Energy of tomorrow“. Участниците в нея - представители на държавни институции, на академичната общност и бизнес организации, очертават основните характеристики на енергийния пазар и кога той ще бъде..

публикувано на 19.03.25 в 16:44
Симеон Генов е съосновател и управител на CBD Seed Europe

Българска компания е лидер на пазара на регистрираните иновативни сортове коноп

През последните седем години сме се утвърдили като лидер на пазара за регистрацията на иновативни сортове коноп, чието начало е от САЩ, където тази индустрия стартира. В Европа се движим с около 10 г. назад. Ние от там намерихме тези иновативни сортове и закупихме правата за тях. В България през Изпълнителна агенция за сортови изпитвания, апробация и..

публикувано на 19.03.25 в 16:28

Адв. Иван Енев: Само промени в Наказателния кодекс не са достатъчни за ограничаването на зверства над животни

В голяма част от българските градове през последните дни се проведоха редица протести срещу насилието над животни. За промяна в законодателството, по-високи присъди и справедливост, настояват протестиращите. Пред Радио София адвокат Иван Енев коментира, че проблемът с насилието на животни се неглижира от законодателя. "Не се обръща..

публикувано на 19.03.25 в 15:48

Васил Терзиев: Проблем с депото в столичния завод за отпадъци няма

Днес в Столичната община се проведе извънреден брифинг свързан с управлението на отпадъците в столицата. На него присъстваха кметът Васил Терзиев, заместник-кметът по направление "Зелена система и екология“ Надежда Бобчева, директорът на завода за отпадъци Николай Савов, представители от групата на Продължаваме Промяната - Демократична България,..

публикувано на 19.03.25 в 14:57