Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Производители на рози и розово масло още чакат стратегия за сектора

Снимка: Сдружение „Българска розова долина“

Сдружение „Българска розова долина“ предлага да бъде въведен механизъм за проследяване и удостоверяване на произхода на розовото масло, както и регламент за контрол на частните лаборатории. Целта е да се защити репутацията на българското розово масло като най-висококачествено в света и да се помогне за намаляване на нелоялната конкуренция в сектора с по-нискокачествено масло от трети страни.

Представителите на бранша обръщат внимание, че макар и малък икономически сектор, розопроизводството е стратегически за България, защото има висока експортна стойност и изнася готов продукт (розово масло), а не суровина (розов цвят). В допълнение към това е и неоценимата стойност на символа Българска роза, който е неразривна част от позитивната представа на света за страната ни.

Трудно е един земеделски производител да се пребори с нелоялната конкуренция. Той има много разходи. Докато търговец, който внася чуждо масло и използва българския сертификат като вход за Европа, например, има само добавена стойност, обясни пред Радио София Владимир Стоянов, председател на организацията, розопроизводител и розопреработвател.

В същото време се подрива реномето на българското розово масло.

Ако държавата не определи сектора като приоритетен и целенасочено на работи за устойчивост на бранша, ще загубим доброто си име и неследствен вековен поминък, допълни Миряна Георгиева, член на УС на сдружението.


Антония Каменичка, Миряна Георгиева и Владимир Стоянов

Очевидно и този сезон ще премине без стратегия, отчитат от сдружението.


Държавата не упражнява никакъв контрол върху сектора, въпреки че отдавна розопроизводители и преработватели искаме да се приеме стратегия за този отрасъл, по-специално за маслодайната роза“ каза пред Радио София Петър Петров. Той е програмист, но решава да изпълни мечтата на дядо си да отглежда рози в полупланинското село Елшица. Дори вече е върнал инвестицията си.

По думите му, кризата е странна, защото предишната година е имало дефицит, а се оказало, че има нереализиран около 1 тон розово масло.

Държавата не направи нищо да развенчае слуховете за вносно масло, което се представя за българско, допълни с горчивина Петров. Втората причина за моментното състояние на сектора е свръхпроизводството. Един от съществените проблеми остава работната ръка. При сегашните изкупни цени много е трудно да се намерят хора, готови да упражняват специфичния ръчен труд, който не подлежи на автоматизация.

„Имаме нужда от специализирана подкрепа от страна на държавата, а не да се състезаваме по едни програми с овощари и зърнопроизводители“, каза още Петров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристина Верославова

Дейвид Лий Страсбърг избира 16 таланта в България да се развият като артисти

Актрисата Кристина Верославова е организатор на посещението на най-известната актьорска школа в света "Лий Страсбърг" в България , което ще се осъществи за трета поредна година. Училището за актьори търси млади таланти в България, за да ги обучава и помага да се осъществят в актьорската професия, в изкуството, киното, театъра, пърформанса..

публикувано на 04.04.25 в 13:50

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

публикувано на 04.04.25 в 12:46

Ролята на писмеността в съхранението на националната ни идентичност

"Азбука и история“ е озаглавена  изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека.  Проф.  д-р Казимир Попконстантинов  подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..

публикувано на 04.04.25 в 11:50

Програмиране на изкуствен интелект е новата специалност в ТУЕС

Технологично училище " Електронни системи "  (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..

публикувано на 04.04.25 в 11:11

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20