От най-голямата ферма за норки до Стара Загора правят някои критични забележки, една от които е, че тя е регулярно проверявана както от български, така и от европейски контролни органи, а липсата на каквито и да е нарушения говорят за това, че фермата е изградена и функционира изцяло в съответствие с българските и европейските изисквания за животновъден обект.
“За този сертификат “welfare”, който споменават, че фермата притежава искам да спомена, че този сертификат всъщност не е нищо повече от корпоративен камуфлаж, който е разработен от и за индустрията, и чиято единствена цел е да запази фермите за норки такива, каквито са без никакви съществени промени”, каза Димитров.
Той допълни, че причините да се убиват животни за направата на модни аксесоари от кожите им са неоснователни и, че част от норките биват убивани в газови камери зимата, а някои от тях се оставят за разплод. Освен това каза, че при посещение от представители на НПО “Невидими животни” те не са били допуснати във фермата.
“Жалби са подавани, но тепърва предстои да се проведе проверка, в която реално да бъдем допуснати, да видим сами за себе си и да можем да посочим на проверяващите къде са нарушенията, и да видим как точно се провеждат тези проверки”, сподели Димитров.
По думите му, американската норка се развъжда от около 200 години, което е малък период за направата на селекция, която да не се размножава естествено в природата и даде за пример Испания, където се води борба с огромна дива популация от американски норки и държавата плаща за да се справи с проблема.
“В мотивите на заповедта, която МОСВ издаде се цитира едно научно проучване, което е направено, където с фотокапани около Стара Загора, около фермата за норки са били направени 1600 записа на дивите животни, които са в местността и при тях се вижда, че норката е на трето място като най-често срещан хищник около Стара Загора”.
По темата се включи и Радостина Захариева, експерт в отдел “Биологично разнообразие“ в МОСВ. По думите й, аргументът, че клетъчно отглежданите норки не се размножават в природата е несъстоятелен, тъй като има регистрирани норки в 24 държави на ЕС, а в 19 от тях има установени устойчиви популации.
“Американската норка има средна продължителност на живота около 10 години в природата и сами разбирате, че това е един доста дълъг период от време, тоест, тук има още допълнителен риск. Фактът, че има забрана в толкова много страни в Европа показва, че този вид така или иначе е заплашващ за биологичното разнообразие“, каза Захариева.
Тя сподели, че ако този бизнес бъде закрит към настоящия момент не се предвиждат компенсации от държавата, а заповедта предвижда забрана за размножаване и внос, и не предвижда определен период за забрана за отглеждане.
Стефан Димитров призова гражданите да изпратят становище до МОСВ за да подкрепят заповедта за забрана и да бъдат затворени фермите за норки. Това може да стане на сайта https://zanorkite.bg/
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..