Майкъл Грюнбаум ни връща в мрачния период на човечеството – Втората световна война и Холокоста, в книгата си "Някъде все още има слънце".
С нея авторът, роден в Прага през 1930 г., (в съавторство с Тод Хазак-Лоуи) предлага на днешното поколение млади читатели много специално четиво, с което предизвиква както емоции, така и размисъл - с болезнени теми, които за жалост са актуални и днес.
Книгата е мемоарна, написана е от гледната точка на момчето Миша, което Грюнбаум е бил тогава. Разбираме ужаса през неговия разказ и възприятие на събитията. Издатели доста време са се въздържали да публикуват историята. Сега тя въздейства именно с гледната точка на момчето, отбеляза пред Радио София културологът Надежда Московска.
Романът е финалист за Националната награда за еврейска литература, носител на наградата Златен медал за избора на родителите, както и на Юрика - сребърна награда за детска нехудожествена литература.
Всъщност четем най-съкровените мисли и чувства в личния дневник на момче, което обича шахмата и футбола.
"Избраната форма в книгата ни впримчва, кара ни да повярваме повече на разказаното, обективизира повествованието. Няма назидателност, няма морализаторстване. Невинната детска гледна точка усилва ужаса у читателя", отбеляза Йордан Евтимов, литературен критик, преподавател и поет.
Книгата ще бъде представена на 12 май от 19:00 ч. в Casa Libri.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..