Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

А. Григоров: Руската демокрация беше убита още през 1993 г.

Снимка: личен архив

Днес се навършват 10 години от протестите през 2012 г. на Блатния площад в Москва срещу полагането на клетва от Владимир Путин за трети президентски мандат. Тогава са арестувани над 400 души заради протеста срещу управлението му. Протестите прерастват в сблъсъци, след като демонстрантите разкъсват кордона от полицаи пред стените на Кремъл.

Руският парламент в момента има чисто декоративни функции, каза в ефира на радио София кореспондентът на БНР в Москва Ангел Григоров.

По думите му, процесите по „убиване“ на демокрацията в Русия са започнали още през 1993 г., когато парламентът се противопоставя на президента Елцин. През октомври същата година е проведен протест, който завършва с опожаряването на сградата на тогавашния парламент (т.нар. Белият дом), разказа Ангел Григоров.

„Има една теза, която споделят много руски наблюдатели, включително кореспондентът тогава на „Файненшъл Таймс“ Аркади Островски в неговата книга, че тогава руският парламентаризъм, ако щете и руската демокрация бяха убити в зародиш, бяха разстреляни от танкове. Още тогава започна този път за укрепване на президентската власт за сметка на всички останали власти, но тогава хората не го разбираха“, добави Ангел Григоров.

Той каза още, че се наблюдава емиграция от страна руски IT специалисти, журналисти, политолози и хора с добри биографии към други държави.

„Да, напуснаха Русия, защото за някои от тях след 24 февруари, това което руската власт нарича „специална военна операция в Украйна“ за тях не беше безопасно да останат тук. Други емигрираха, защото не виждат бъдеще в Русия и не могат да си представят между Европа и тяхната родина да се изгради нова желязна завеса. Не могат да си представят Русия като една голяма Северна Корея“, каза Григоров.

По думите му, парадът на мира по повод 9 май, вече се е превърнал в парад на милитаризма, в демонстрация на военна мощ, в „можем да повторим“. 

„Превърнал се е от ден на скръбта в ден на инфантилен милитаризъм“, добави Ангел Григоров.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56