Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А. Григоров: Руската демокрация беше убита още през 1993 г.

Снимка: личен архив

Днес се навършват 10 години от протестите през 2012 г. на Блатния площад в Москва срещу полагането на клетва от Владимир Путин за трети президентски мандат. Тогава са арестувани над 400 души заради протеста срещу управлението му. Протестите прерастват в сблъсъци, след като демонстрантите разкъсват кордона от полицаи пред стените на Кремъл.

Руският парламент в момента има чисто декоративни функции, каза в ефира на радио София кореспондентът на БНР в Москва Ангел Григоров.

По думите му, процесите по „убиване“ на демокрацията в Русия са започнали още през 1993 г., когато парламентът се противопоставя на президента Елцин. През октомври същата година е проведен протест, който завършва с опожаряването на сградата на тогавашния парламент (т.нар. Белият дом), разказа Ангел Григоров.

„Има една теза, която споделят много руски наблюдатели, включително кореспондентът тогава на „Файненшъл Таймс“ Аркади Островски в неговата книга, че тогава руският парламентаризъм, ако щете и руската демокрация бяха убити в зародиш, бяха разстреляни от танкове. Още тогава започна този път за укрепване на президентската власт за сметка на всички останали власти, но тогава хората не го разбираха“, добави Ангел Григоров.

Той каза още, че се наблюдава емиграция от страна руски IT специалисти, журналисти, политолози и хора с добри биографии към други държави.

„Да, напуснаха Русия, защото за някои от тях след 24 февруари, това което руската власт нарича „специална военна операция в Украйна“ за тях не беше безопасно да останат тук. Други емигрираха, защото не виждат бъдеще в Русия и не могат да си представят между Европа и тяхната родина да се изгради нова желязна завеса. Не могат да си представят Русия като една голяма Северна Корея“, каза Григоров.

По думите му, парадът на мира по повод 9 май, вече се е превърнал в парад на милитаризма, в демонстрация на военна мощ, в „можем да повторим“. 

„Превърнал се е от ден на скръбта в ден на инфантилен милитаризъм“, добави Ангел Григоров.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виена Шьонбрун Оркестра

Най-фееричният виенски оркестър носи коледна атмосфера в София

Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..

публикувано на 15.12.24 в 11:48
Сотир Немов и Ангел Джоргов

Самоков: най-важното е общността

Ангел Джоргов,  Кмет  на Самоков   за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..

публикувано на 15.12.24 в 11:35
Радослав Христов, Веселин Бързанов и Цветелина Николова

Който инвестира в образованието, инвестира в града

Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..

публикувано на 15.12.24 в 10:30
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част 1 - Lactobacillus Bulgaricus

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров.  За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..

публикувано на 14.12.24 в 16:00

Софийски разкази - улица Раковски

С урбаниста Здравко Петров говорим за  улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните.  На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..

публикувано на 14.12.24 в 15:00
Над пет коня в Берлин, 1912

Адресите на любовта - Лазар Добрич

Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк.  Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..

публикувано на 14.12.24 в 14:00

Защо трябва да има Коледа

Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..

публикувано на 14.12.24 в 11:18