Подробности по темата пред Радио София разказа д-р Леа Вайсова - гл. ас. в СУ, ръководител на изследването и автор на доклада. По думите й, проблемът с недостига на места в детски градини и ясли е сериозен, и с годините се задълбочава. Тя каза, че недостигът е най-сериозен в София, но вече го има и други големи градове, като Пловдив и Варна и, че най-потърпевшите от липсата на общински места в яслите и градините са именно жените, защото грижата за децата продължава да се делегира именно на тях.
“Нашето изследване показва, че когато детето не е прието домакинствата чакат от една до две години”, каза д-р Вайсова и поясни, че жените са принудени да удължават своето майчинство за втората година, което означава, че техният доход драстично намалява, а ако влязат в трета година, те остават без никакви пари.
“Това, което също много често се практикува е, че някои от майките се опитват да преминат на по-гъвкав режим на работа, на половин работен ден, то това отново означава, че доходът им намалява и нещо, което е по-лошо, всъщност осигурителният им стаж започва да страда и това в дългосрочен план означава, че съответно те ще получават много по-ниска пенсия”, заяви д-р Вайсова.
Тя даде за пример данни на КНСБ, според които във възрастта между 30 и 40 години рязко се увеличава разликата в доходите между мъжете и жените, а също така показват ясна тенденция за неравенствата в пенсионна възраст. Освен това добави, че има и дискриминация на работното място, тъй като някои от работодателите не искат да назначават жени, които са във възраст, в която биха искали да имат дете, както и такива, които имат деца.
Тя сподели, че в периода на здравната криза е имало програма “Родители в заетост”, по която домакинствата е можело да кандидатстват за детегледачка и, че според изследването домакинствата с ниски доходи – до 1000 лв. са се възползвали от нея и тя е била от полза за тях.
“Оставам на позицията, че е нужно най-после Столична община да изпълнява своите обещания, а именно да започне да изгражда общински ясли и детски градини. Също така от миналата година има компенсации, които се изплащат от държавата за домакинства, чиито деца са кандидатствали и не са били приети, но тези компенсации всъщност на деца, които са навършили три годишна възраст, тоест те обхващат само детските градини, а не ясления период. И другият момент, който е много ограничаващ е, че те се изплащат в следствие на това, когато семействата са успели да запишат детето си в частна детска градина, да назначат например някакъв друг тип частна услуга, като частна детегледачка и т.н. и с тези документи, финансови и счетоводни те могат да кандидатстват”, каза д-р Вайсова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..