Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможна ли е депозитната система за връщане на опаковки у нас

Снимка: архив

До 2030 г. България е задължена от Европейския съюз да постигне най-малко 30% съдържание на рециклирана пластмаса в опаковките, като събираемостта на пластмасови бутилки у нас е едва 20%.

Ася Добруджалиева е председател на Управителния съвет на Асоциацията на еколозите от общините в България от 1999 г. Тя сподели пред Радио София подробности по темите за намаляването на отпадъците, депозитната система за опаковки от напитки и развитието на кръговата икономика.

Добруджалиева каза, че целта е възможна за постигане, стига да изберем правилния подход, защото във всяко едно целеполагане най-важното е да кажем “как ще го постигнем” и то въз основа на ясна оценка на съществуващата в момента ситуация. Освен това допълни, че в Европа това се е случило, като има начини то да се случи и у нас.

Относно наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, процентът в момента е 22% и до 2025 г. трябва да достигне 77%, както и 90% до 2029 г., Добруджалиева каза, че постигането е напълно невъзможно, ако запазим съществуващата система за разделно събиране на отпадъци от опаковки.

“Това, което се случва е, че огромна част от опаковките, не само пластмасови, а и от най-различен характер попадат в смесените битови отпадъци. След като това се случи ние имаме едни наистина замърсени ресурси, които независимо от това, че в голяма част от страната вече са изградени сепариращи инсталации в регионални системи за управление на отпадъците, ефективността на това сепариране, на замърсения, смесения битов отпадък е изключително ниска”, сподели Добруджалиева. Тя допълни, че в най-добрия случай около 12% от отпадъците могат да бъдат отделени за рециклиране.

Освен това посочи за пример скандинавските страни, които имат вендинг машини, в които може да се връщат опаковките, но освен това се разчита на баркодове, които дават пълна прозрачност в депозитната система.

“Именно тази прозрачност на депозитните системи с помощта на тези баркодове, които прочитат всяка една бутилка създава условия всеки един производител първо да е наясно по какъв начин се събира и рециклира това, което той е ползвал като опаковки, и от друга страна по този начин може всъщност да се види ясно отговорността на производителя и до каква степен всъщност той постига целите за рециклиране на опаковките”, поясни Добруджалиева.

Тя каза още, че по отношение на депозитната система, ключовото, което трябва да се знае е, че част от мотивацията на гражданите за това да участват в системата е те да бъдат мотивирани от това, че плащат за цената на опаковката, но този депозит ще им бъде приспаднат в сметката, която те правят в съответния магазин.

На 11 май 2022 г. от 10 ч ще започне онлайн семинар с представители на министерства, бизнеси, общини и неправителствени организации, на който ще се обсъжда полезността на депозитната система.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00