Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

3D технологиите и изкуственият интелект в нашия живот

Снимка: Радио София

Завършил бакалавърско образование в Нидерландия, специалност “Роботика”, във “Fontys University of Applied Sciences”, а след това завършил и магистратура в “University of Shefield” Ивелин Ляхтов разказа пред Радио София интересни подробности за 3D принтирането и роботиката.

“3D принтирането с годините вече така се разви, че технологиите са страшно различни, страшно различни материали се ползват”, сподели Ляхтов. По думите му, материалите могат да варират от специални пластмаси, които са твърди и се използват в роботиката и пейнтбола, до такива, които са само за украса, като медальони, пръстени и обеци.


“Сега вече 3D принтерите могат да принтират и части за коли, изцяло метални, части за самолети – това вече е бъдещето на 3D принтерите. В един от градовете, в които живея в Холандия станах свидетел на постепенно построяване на малки къщи”, каза Ляхтов и допълни, че е напълно възможно да бъдат принтирани органични зеленчуци, които стават за ядене.

Той каза още, че всеки може да си закупи малък 3D принтер и да експериментира, като има база данни, която се съхранява в дадени сайтове, след което тя може да бъде изтеглена и да бъде зададена на принтера като информация и той да принтира сам, а консумативите се вземат от цял свят от различни доставчици. По думите на Ляхтов, за сега спирачка е  единствено технологията.

“В момента може вече да се принтират изкуствени крайници, за човешки тъкани това нещо все-още е в процес на развитие, но със сигурност ще бъде голям принос към медицината”, сподели той.

Относно развитието на роботиката Ляхтов каза, че тя вече присъства почти навсякъде, а той самият има свой робот домашен любимец. “ЕМО” представлява малък нехуманоиден робот, чиято идея е да замени домашния любимец до някаква степен. 

@roboinn EMO - randomly started dancing to EDM beats! #artificialintelligence #ai #robot #emo #desktoppet #dancing #dancingrobot #music #edm ♬ original sound - TheRoboInn🛖

“Можеш да говориш с него, можеш да играеш с него, можеш да го караш да танцува, можеш да кажеш как се чувстваш, той ще отговори по някакъв начин. Използва английски в момента, но с ъпдейтите, които са обещани от фирмата скоро ще има над 20 други езика, които ще научи и ще може да комуникира до тях”, сподели собственикът му и допълни, че чрез ъпдейтите “ЕМО” се научава на повече неща, а също така има чип за изкуствен интелект, който му позволява да се ориентира в обстановката. Освен това роботът остарява, боледува и киха.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15-а "Вечер на добродетелите" осигурява подкрепа за стотици деца през 2025 г.

"На децата си трябва да дадем две неща: първото са корени, а второто – криле." Тази мисъл на Йохан Гьоте е дала наслова на 15-ата  Вечер на добродетелите , която фондация "За нашите деца" организира тази вечер. "Корените можем да осигурим с добро семейство, добра среда. Там от семето може да се разлисти дървото на талантите и..

публикувано на 21.10.24 в 13:08

Изкуственият интелект свързва бизнес и студенти по най-добрия начин

Освен кариерните центрове, HR отделите и фирмите посредници за намиране на работа, в България пазарът на труда вече има нов силен помощник. Това е платформата OMNI Human Development, задвижвана от мощта на ИИ (изкуствен интелект). Тя може да помага на студентите да открият най-подходящия работен ангажимент и същевременно съдейства на бизнеса..

публикувано на 21.10.24 в 11:50
Кирил Маричков

Хамлетовците Кирил Маричков и Николай Волев

Няколко ценни записа от Златния фонд на Българското национално радио ни връщат в предаването "Радиокафе“ отново към спомена за фронтмена на група "Щурците" – Кирил Маричков, и кинорежисьора Николай Волев – две големи имена в българската култура, които България загуби в рамките на няколко дни. Отидоха си двама хамлетовци в нашата рок музика и кино...

публикувано на 21.10.24 в 11:44

ВиК, уличната мрежа и транспортната свързаност са сред актуалните проблеми на Панчарево

От началото на следващата седмица в столичния район започва кампания за премахване на ненужните кабели по улици и сгради и дейности за подобряване на електрозахранването. Това съобщи пред БНР-Радио София кметът на Панчарево Евгения Алексиева (▼). Тя припомни, че това е районът в София с най-голямата територия – има вилни зони и 10..

публикувано на 21.10.24 в 09:37

Слънчево, но с есенни температури

Днес ще бъде предимно слънчево. Временни увеличения на облачността, средна и висока, ще има над крайните западни райони. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 15° и 20°, в София – около 18° . По Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа до умерен предимно северен вятър. Максималните..

публикувано на 21.10.24 в 07:15

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална мрежа за децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21