Според твърдение на еко организацията “За земята”, станциите на ИАОС са поставени на места, които не дават адекватна представа за замърсяването на въздуха от трафика. Сиджимов коментира:
“Съгласен съм, че нещата трябва да бъдат наистина проверявани, да се следи да има добър контрол, да се замисляме над всички такива доклади, които излизат, да ги коментираме, но да твърдят, че няма достатъчно станции и не е адекватен контролът, разбира се няма да се съглася. Защото ние сме изпълнили абсолютно всички изисквания, които има по европейските директиви, националното законодателство, така че да имаме една обективна представа за това, какво е състоянието в цялата страна, в населените места. Изпълнени са изискванията такива, каквито трябва да бъдат”.
Той коментира още, че има специална директива и наредба за това къде се разполагат станции, на какви места, с какъв обхват трябва да бъдат, на колко хиляди жители и т.н. Освен това каза, че предвид автопарка у нас и трафика е твърде утопично да се мисли, че може да има нормална среда за живот.
“Здравето винаги трябва да е приоритет във всички наши решения, които вземаме и това и правим. Но все-пак това, което ние трябва да направим е да кажем какво е реалното състояние на базата на обективни индикатори”, каза заместник-министърът. Той допълни, че да се използват данните за официални доклади и доклади до ЕК за сега няма да стане, тъй като трябва да се получи реално сертифициране на този метод и той да бъде официално използван.
“Държавата ще направи всичко необходимо за да се създадат условия за изграждането на подходяща среда, но огромна е и ролята на общините. Ние непрекъснато се опитваме да им даваме възможност те да участват в проекти и програми, с които да облекчат работата си”, каза Сиджимов и добави, че най-големият причинител на замърсяване с фини прахови частици в големите градове е твърдото гориво за отопление, докато азотните окиси са от автомобилите.
Румяна Гълъбова от дирекция “Климат, енергия и въздух”към Столична община (СО) също се включи по темата. По думите ѝ, данните, които са от измерването а екологичното сдружение са по-скоро индикативни, а програмата на СО се базира на официалните данни от пунктовете за измерване на качеството на въздуха към Министерството на околната среда и водите.
Тя каза, че другият голям замърсител освен фините прахови частици е азотният диоксид, но към момента не са регистрирани превишения след 2012 г.
“Въпреки, че няма превишение на този замърсител е направен анализ на данните и за периода 2014-2019 г. е показал, че няма превишение на данните. Освен точките, в които самата станция измерва се осъществява и т.нар. “дисперсно моделиране” на разпространението на замърсяването на всеки замърсител, в случая за азотния диоксид, така че да покаже как това би повлияло и какви биха били неговите потенциални концентрации в различни точки на града и това дисперсно моделиране не е показало, че има замърсяване”, каза Гълъбова.
Тя допълни, че относно транспорта, линиите на метрото са изградени и разширени до 52 км, а подвижният състав на автопарка на градския транспорт е подменен на 90% с екологични превозни средства. Гълъбова каза, че мярката за нискоемисионните зони е заложена и в Националната програма за въздуха, а София и Пловдив, като най-големи градове в страната би следвало да предприемат такива мерки.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...