Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Замърсен ли е въздухът на София?

Снимка: БГНЕС

По темата замърсен ли е въздухът на София с азотен диоксид и подценяван, и неглижиран ли е този проблем, както и има ли проблем с разполагането на измервателните станции на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) пред Радио София говори зам.-министърът на околната среда и водите Николай Сиджимов.

Според твърдение на еко организацията “За земята”, станциите на ИАОС са поставени на места, които не дават адекватна представа за замърсяването на въздуха от трафика. Сиджимов коментира:

“Съгласен съм, че нещата трябва да бъдат наистина проверявани, да се следи да има добър контрол, да се замисляме над всички такива доклади, които излизат, да ги коментираме, но да твърдят, че няма достатъчно станции и не е адекватен контролът, разбира се няма да се съглася. Защото ние сме изпълнили абсолютно всички изисквания, които има по европейските директиви, националното законодателство, така че да имаме една обективна представа за това, какво е състоянието в цялата страна, в населените места. Изпълнени са изискванията такива, каквито трябва да бъдат”.

Той коментира още, че има специална директива и наредба за това къде се разполагат станции, на какви места, с какъв обхват трябва да бъдат, на колко хиляди жители и т.н. Освен това каза, че предвид автопарка у нас и трафика е твърде утопично да се мисли, че може да има нормална среда за живот.

“Здравето винаги трябва да е приоритет във всички наши решения, които вземаме и това и правим. Но все-пак това, което ние трябва да направим е да кажем какво е реалното състояние на базата на обективни индикатори”, каза заместник-министърът. Той допълни, че да се използват данните за официални доклади и доклади до ЕК за сега няма да стане, тъй като трябва да се получи реално сертифициране на този метод и той да бъде официално използван.

“Държавата ще направи всичко необходимо за да се създадат условия за изграждането на подходяща среда, но огромна е и ролята на общините. Ние непрекъснато се опитваме да им даваме възможност те да участват в проекти и програми, с които да облекчат работата си”, каза Сиджимов и добави, че най-големият причинител на замърсяване с фини прахови частици в големите градове е твърдото гориво за отопление, докато азотните окиси са от автомобилите.

Румяна Гълъбова от дирекция “Климат, енергия и въздух”към Столична община (СО) също се включи по темата. По думите ѝ, данните, които са от измерването а екологичното сдружение са по-скоро индикативни, а програмата на СО се базира на официалните данни от пунктовете за измерване на качеството на въздуха към Министерството на околната среда и водите.

Тя каза, че другият голям замърсител освен фините прахови частици е азотният диоксид, но към момента не са регистрирани превишения след 2012 г.

“Въпреки, че няма превишение на този замърсител е направен анализ на данните и за периода 2014-2019 г. е показал, че няма превишение на данните. Освен точките, в които самата станция измерва се осъществява и т.нар. “дисперсно моделиране” на разпространението на замърсяването на всеки замърсител, в случая за азотния диоксид, така че да покаже как това би повлияло и какви биха били неговите потенциални концентрации в различни точки на града и това дисперсно моделиране не е показало, че има замърсяване”, каза Гълъбова.

Тя допълни, че относно транспорта, линиите на метрото са изградени и разширени до 52 км, а подвижният състав на автопарка на градския транспорт е подменен на 90% с екологични превозни средства. Гълъбова каза, че мярката за нискоемисионните зони е заложена и в Националната програма за въздуха, а София и Пловдив, като най-големи градове в страната би следвало да предприемат такива мерки.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00