“Това зависи от самите управляващи в Скопие. Доколко те желаят да се случи това и доколко са готови на смели стъпки за преодоляване на разединението и на омразата, които идват от миналото”, каза д-р Ковачев. По думите му, продължава дискриминацията и омразата по отношение на българите и България, манипулациите на историята и образованието, което води до такава омраза.
Той каза още, че ние трябва да имаме гаранция, че всичките тези елементи ще бъдат преодолени още преди започването на преговорния процес. Освен това той каза, че всичко това зависи от Скопие и е много жалко, когато от Скопие казват, че всичко зависи от София.
“Всички инициативи, които се правят от гражданското общество, младежки организации, туризъм, медии, трябва да бъдат подкрепяни. Аз смятам, че тази атмосфера от миналото, инерцията от комунистическото минало се подклажда от определени среди в Скопие, от медии, от академици, професори, политици, но самите хора нямат такова отношение. Ако го нямаше този натиск отгоре в общественото пространство нямаше да имат никакъв проблем между гражданите от двете страни на границата”, сподели д-р Ковачев и добави:
“Ако Кирил Петков направи безотговорна постъпка, която да не се съобразява с приетите преди това позиции на България и то с консенсус, то аз съм убеден, че той няма как да остане на власт”.
На 16 май е трябвало да се състои дискусия и среща на бившия министър-председател на Северна Македония Любчо Георгиевски със Стефан Дечев от “Клуб за българо-македонско приятелство” във Военния клуб, но тя не е преминала по регламентирания начин, тъй като евродепутатът Ангел Джамбазки се е намесил в нея и тя е била отменена.
Ангел Джамбазки коментира пред Радио София, че Република Северна Македония може да получи дата за първа междуправителствена конференция ако защити правата на българските граждани и покаже, че е изпълнила договора подписан през 2017 година. По темата се включи и историкът Стефан Дечев, който каза:
“В хартата на нашия Клуб за българо-македонско приятелство много ясно и много точно е казано, че тя не приема документите, които са гласувани и в двата парламента – и в българския и в македонския, а това автоматично изключва обвиненията, които се отправят към нас от хората около г-н Джамбазки, че става въпрос за някакъв македонизъм, тъй като той автоматично се изключва от самата харта“. Той каза още, че:
“По-скоро тук това, което притеснява тези хора е наистина опасността да се стигне до българо-македонско разбирателство” и допълни, че ще има още събития и в България, и в Северна Македония на Клуба за българо-македонско приятелство.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..