Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга помага да преодолеем тревожността

Снимка: pixabay

"Тревожността. Причини, смисъл, разрешаване" е книга на психолога Огнян Димов.

"Въпрос на вътрешна интелигентност, осъзнатост и самодисциплина е човек да може да преобръща тази негативна страна в позитивна. В книгата ми съм разгледал много примери тръгвайки от самото раждане на човека, всички форми на идентификации, израстване, осъзнаване, себесъзнание, в които наистина човек преминавайки през различните възрасти от детство до зрялост, в които човек може да направи този преход и си струва да направи този преход. Защото тревожността наистина е едно много, много дълбинно състояние, което обединява като че ли цялата ни интелектуална способност и рационална аналитичност с емоционалната ни интелигентност, с нашата интуиция, и с нашето тяло, разбира се", сподели пред Радио София Огнян Димов.


По думите му, важно е тренирането на противоположните на пръв поглед състояния като "Безпокойното спокойствие", защото само във връзката между тези две състояния ние можем да поддържаме едно душевно равновесие и да сме адекватни на случващото се.

"Когато разкъсаме удоволствието и го приемем като някаква самоцел, когато го разкъсаме от това естествено страдание, от усещането за липса в живота ни (а без липса нищо смислено не може да се случи), тогава удоволствието става самоцел, тогава и страданието става самоцел. Тогава се превръщаме или в едни самонадеяни, самодостатъчни екстремално-нарцистични типове, сиреч хедонисти търсещи удоволствие заради удоволствието, или ставаме едни мазохисти, които непрекъснато търсим повод да се самонараняваме и непрекъснато влизаме в позицията на жертва и преповтаряме позицията на жертва, и всеки път ставаме все по-големи жертви, всъщност до пълния разпад", поясни психологът.
Един от признаците, че вече не можем да се справим сами с тревожността, според специалиста е гласът на тялото, защото то е език и то е започнало да говори последно.

"Преди това е имало много други признаци и моменти на голяма тъга, силна тъга продължаваща дни и седмици, моменти на отчаяние, моменти на апатия, моменти на загуба на вкус за живота", поясни Димов и допълни, че ако не обърнем внимание на тези състояния, тогава идва ред на телесната симптоматика.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изхвърляме по 93 кг хранителни отпадъци на глава от населението годишно

България отделя 93 кг хранителни отпадъци на глава от населението годишно. Това става ясно от данни на Евростат за 2022 г. Едва 40 кг от тях идват от домакинствата. Други 22 кг са разхищения в производствения сектор, а 15 кг - в ресторантите. 10 кг се изхвърлят в първичното производство като земеделие и рибарство, а 6 кг се губят по веригата на..

публикувано на 10.10.24 в 17:17
Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston

Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston не забравя родната сцена

Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston (Борислав Панков) разказа пред Радио София за актуалните си проекти, за музиката, която създава, за любовта към фолклора и съвместния албум с “Мистерията на българските гласове“ . От няколко години той живее и твори извън България, но поводът да го открием тук, беше музикалната..

публикувано на 10.10.24 в 16:51

Книгата "Царят на акварела" представя историята на художника Константин Щъркелов

Кристина Тужарова е художник, преподавател, изследовател на историята на художественото изкуство, лектор в поредицата беседи "История на изкуството за любители" и автор на книгите за деца, посветени на големите ни художници Владимир Димитров - Майстора и Иван Милев. Тя е автор и на книгата  "Щъркелов - Царят на акварела" , която увлекателно..

публикувано на 10.10.24 в 15:37

За първи път у нас поставиха на момиче 3D принтирана индивидуална протеза

За първи път в България 11-годишно момиче ще движи рамото и ръката си отново – благодарение на уникална операция, с която е премахнат тумор и е поставена индивидуална 3D протеза , съобщават от пловдивската УМБАЛ Еврохоспитал Пловдив. Детето е имало  злокачествен тумор на дясната лопатка скапула, обхващащ и дясната раменна кост. Екипът от..

публикувано на 10.10.24 в 15:19
Зорница Славова

Българите не искат да учат през целия си живот

Новите данни на Евростат за ученето през целия живот (УПЖ) на възрастните хора (25-64 г.) показват, че и през 2023 г. България е на дъното в ЕС. Още по-смущаващ е фактът, че делът на хората, участвали в някаква форма на образование и обучение в страната, дори намалява спрямо проучването от предходната година. Той достига 1,4% и вече е почти десет пъти..

публикувано на 10.10.24 в 14:56

Детските игри пресъздадени през танца и движението в инициативата "Невидимата площадка"

Иновативна и полезна инициатива "Невидимата площадка" ще се проведе на 12 октомври в Южния парк. Тя се организира от сдружение "Безопасни детски площадки“.  Организаторите приканват да поразмишляваме по въпроса – бихме ли могли да играем днес без да има специална детска площадка? Разговаряме с Любов Жеглова, която..

публикувано на 10.10.24 в 14:24

Започна 18-ият Национален конгрес по кардиология

Започна 18-ият Национален конгрес по кардиология , който ще се проведе до 13 октомври в Пловдив. Форумът е най-голямото събитие в научния календар на Дружеството на кардиолозите в България и се провежда на всеки 2 години. Тази година събитието е специално и минава под знака на 50-годишния юбилей на Дружеството на кардиолозите в България . Ще участват..

публикувано на 10.10.24 в 13:56