"Моята мечта съвсем не беше да бъда в операта драматург, тя беше да бъда преподавател, това, което станах по-късно", каза проф. Арнаудова и допълни, че е изкарала 23 сезона, през което време е имала огромна възможност да опознае не само оперното изкуство, тъй като операта е и театър, и драма, и изобразително изкуство, скулптура, технологии и т.н.
Тя посочи, че за тези години се е запознала с много български оперни певци и въз основа на натрупаното знание в ковид безвремието е решила да напише книгата. Проф. Арнаудова каза, че е предложила на главния редактор на "Площад Славейков" Диляна Димитрова да напише няколко спомени за оперни певци и в разговор с Димитрова се е родила идеята за книга, която в последствие е станала около 600 страници.
"В тази книга влязоха само двадесет певци, това са двадесет творчески портрета, които се оказаха не малки", сподели авторката и добави, че целта й е била да говори от първо лице единствено число. Проф. Арнаудова поясни, че епохата, която е обхваната в книгата е от 1970 до 1991 г., като принципът, по който е подредено съдържанието е хронологичен и възрастов.
Носител на наградата "Доктор хонорис кауза", проф. Арнаудова каза, че не е била лишена от ордени и награди, но за нея самата това е най-голямото отличие, тъй като то е от нейните колеги и оценката на специалистите за един специалист е най-високото признание.
"Животът ми даде възможност да присъствам на спектакли на най-големи театри, да присъствам на големите успехи на Софийската опера. Това мое сближаване с почти всички, с малки изключения от тези 20 души се дължи в голяма степен на факта, че от 60-те години Софийската опера започва една блестяща международна кариера, преди всичко с големите руски опери", сподели проф. Арнаудова. Тя допълни, че книгата е представена официално, но ще предстоят и други представяния и срещи.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..