Културната програма стартира на 17 юни и продължава до 26 юни 2022 г., като позволява не само местните жители да посетят събитията, но и туристи от други градове.
"Събитията, които са част от културната програма са съчетани с характера на мястото, с неговия възрожденски дух", отбеляза Въгленова. Културните събития позволяват на хората, не просто да са зрители, а да участват в различните работилници.
Творческа работилница ще се проведе през целия период на културната програма, тя е за създаване на дизайн обекти в градска среда, ще се проведе в читалище “Будителите” и ще бъде водена от трима специалисти по дизайн от образователната платформа Know how show how. Тя е подходяща за всички, които имат интерес и искат да се развиват в сферата на дизайна.
Друго от събитията, които можем да видим е документален театър, в иновативен формат с актьори от габровския драматичен театър под режисурата на Неда Соколовска. Това няма да са традиционните представления на сцена, те ще се случват на открито по улиците на емблематичния квартал "Шести участък".
Една от работилниците е посветена на Еньов ден, на нея ще гостува музей "Етър", който ще разположи работилница за плетене с беленица, която е особено подходяща за децата. На времето това е било традиционно домашно понятие, което обикновено се е практикувало от жените в къщата.
В програмата е включено и представяне на резултати от проект “Социални плакати” с техниката ситопечат. Плакатите ще бъдат показани по фасадите на избрани сгради, както и във вътрешни пространства.
Миглена Въгленова споделя, че се надява да се превърне в традиция за Община габрово, защото много от тези формати се провеждат за първи път, изнесено в града и добавя:
“Бихме се радвали на много хора от страната и от други места, където има творчески квартали, които са по-напред от “Шести участък”, но разбира се сме отворени домакини през тези 10 дни и очакваме всички, които проявяват интерес към Габрово и към културната програма”.
Чуйте повече от разговора на Елисавета Белеганска с Миглена Въгленова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...