Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъдат ли ремонтирани градинката пред хотел "Рила" и къпалнята "Мария Луиза"?

Трайчо Трайков
Снимка: Район „Средец“

Кметът на район "Средец" Трайчо Трайков говори пред Радио София за някои емблематични локации в столицата и раздвижването на дейностите около тях. Едната от темите беше къпалнята "Мария Луиза" и новината за възстановяването ѝ.

"Предишните заявки за мащабно строителство, които сякаш търсеха удобен момент за реализацията си сега са отстъпили на намерение единствено да бъде възстановена къпалнята в сегашните й размери. Говори се за закрити басейни, но не можем да коментираме все-още преди да има внесен конкретен проект за разглеждане в Направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община", коментира Трайков.

Той допълни, че условията винаги са били да се запази общественият характер на къпалнята и да няма ново строителство. Относно 12 декара, които са актувани като общински, но са заградени като частни, Трайков каза:

"За мен цялата тази частна собственост в градината е абсолютно непонятна, тъй като там реституция няма. Там паркът е държавен и после предоставен за управление на Столична община още от създаването му, когато държавата е изкупила нивите на слатинските селяни. Там частна собственост не се появява, защото има реституция или нещо подобно, а само чрез други методи".

Той сподели, че е направена важна крачка за детската градина на ул. "Цар Иван Асен II" която трябва да бъде отворена. Сградата е била държавна и е била предвидена за приватизация, но вече е предоставена на общината. Трайков изтъкна, че покривът на зданието е пострадал от пожар преди три седмици, но в момента тече процес по възстановяването му.

За градинката пред хотел "Рила", която от години е в окаяно състояние, Трайков каза, че той поставя този въпрос при всяко обсъждане на бюджет, но за сега отговорът е, че трябва да се проведат археологически разкопки, за които или няма пари, или няма налични археолози.

"Аз със сегашния заместник кмет в този ресор потърсихме друго решение, а то е да се направи проучване по други методи без непременно да се прави мащабно копаене. И заместник кмета г-жа Билева ми изпрати техническите спецификации на заданието за проектиране на градината. Това означава, че сега ще бъде избран проектант, който да изготви новия вид, по който ще изглежда градинката, има и виза за проектиране, издадена от главния архитект", коментира Трайков.

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нина-Никол Хамилтън

Знанието дава най-голямата независимост

Нина-Никол Хамилтън – председател на Балканска медийна асоциация ни представя наградените в Bright Awards за бизнес и туризъм, но не пропуска и празника Осми декември: "Честит празник на всички, които знаят, че образованието е сила. В момента уча шесто висше в СУ. Университетите държат ниво в тежкия момент за държавата като цяло. Знанието дава..

публикувано на 08.12.24 в 11:50
И тази Коледа с

Юнашки тиган и Баба Меца

Коледна приказка в Банкя с д-р Александра Александрова – зам. кмет по културата на район Банкя: "Вече имаме традиция за неделно хоро. Юнашки тиган с шеф Ангелов. Другата събота ще има представление "Спасяване на Коледа", после - подаръци за послушните. В неделя ще се проведе Christmas Run по пътеката на здравето, тогава е и нашият младежки фестивал..

публикувано на 08.12.24 в 11:00

Студентството - феноменален период в живота

Честит Осми декември , Gaudeamus igitur iuvenes dum sumus! Двама университетски преподаватели за предизвикателствата пред академичната общност и не само. Първа е  проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН, член на управителния борд на Агенцията за основните права на ЕС, член на европейската комисия срещу расизма е..

публикувано на 08.12.24 в 10:27
академик Гаврил Кацаров

Историята оживява - академик Гаврил Кацаров

Днес разказваме за световен учен от България, чията работа в областта на древната история се изучава и използва от големите съвременни изследователи.  Той се казва академик Гаврил Кацаров.  Академик Кацаров е един от основоположниците на българската тракология. В продължение на десетилетия той работи усилено по теми, отнасящи се до античната история..

публикувано на 07.12.24 в 16:00

Софийски разкази - Коледа в двореца

Разговорът е историка Жанет Минева. Тя е автор на изключителната книга “История на Царския дворец в София”. Поводът за нейното гостуване е предстоящото събитие “ Коледа в двореца - пътуване във времето ”, което ще се проведе на 10 декември от 18.00 ч. в сградата на Двореца на площад “Княз Александър Батенберг”.  Подробностите - в звуковия файл:

публикувано на 07.12.24 в 15:00
Хайгашод Агасян и Мари

Адресите на любовта - Хайгашод Агасян

В студиото на Легендите на София композиторът Хайгашод Агасян гостува с втората си вярна половинка - китарата. Първата се казва Мари, но ако питате нея, китарата е по-главната съпруга. Хайго, както го наричат приятелите, споделя защо за един арменец е много трудно да се ожени в България. Как треньорка по художествена гимнастика го запознава..

публикувано на 07.12.24 в 14:00

Рисуването научава човека да вижда

Ретроспективната изложба на Текла Алексиева в СГХГ определено е сред арт-събитията, провокиращи по-голям интерес от обичайния. Какво мисли тя самата? "Всеки ден ми е хубав, малко като лудичките. Човек като е живял дълго, открива, че всичко му се е случвало. Изненадах се, че виждам на едно място много направени неща, които не са при мен. Разгледах я..

публикувано на 07.12.24 в 11:33