С Радио София се свърза нашият слушател Асен Бакалов и описа неприятен инцидент, който се е случил в 107. Детска градина в в столичния кв. "Красно село".
Неговата по-малка дъщеря Йоана е паднала от дърво, но никой не му се е обадил.
Научил го е от по-голямата дъщеря, която посещава същото детско заведение.
4-годишното дете се е прибрало вкъщи с окървавени дрехи, след като е стояло в градината с раната поне 6 часа.
"Госпожите и медицинската сестра твърдят, че нищо не са видели. Прегледана е главичката на раненото момиченце, но преценката била, че то може да продължи престоя си в градината", каза Бакалов.
В "Пирогов" детето е прегледано обстойно с местна упойка и са му направени 4 шева.
"Извадили сме медицинско от "Съдебна медицина", ще подам сигнали навсякъде. Наели сме си адвокат", допълни бащата.
По думите му, е срещнал разбиране от директорката на детската градина, ръководителката на групата дори е готова да си подаде оставката. Медицинската сестра обаче се държала възмутително.
"Поемам своята отговорност. Ще бъдат наложени наказания", зарече се пред Радио София директорката на детското заведение Ангелина Бунова.
Тя уточни, че медицинската сестра е служител към общината.
Пред Радио София м.с. Величка Стоянова разказа, че е прегледала детето:
"Нищо му нямаше, не плачеше, след 15-ина минути отиде да играе с останалите деца. Казаха ми, че си е чукнало главата, после се е оказало, че има рана на дупето. Йоана също не каза, че я боли на друго място. Посочи ми главичката."
Директорът на Дирекция "Образование" в Столичната община Мария Минчева обясни, че е била уведомена от директорката, посетила е лично 107 ДГ и е разговаряла с персонала, включително и с медицинската сестра.
"Родителите не са били уведомени за случилото се с момиченцето. Това е недопустимо - беше категорична Минчева. - Учудвам се как никой не е забелязал раната."
Тя допълни, че ще се направи щателна проверка и ще се потърси дисциплинарна отговорност от служители в детската градина.
По темата работиха Йоана Георгиева и Лъчезар Христов.
Чуйте всички страни по казуса в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..