Архитектурна разходка е предвидена в деня на откриването на една специална изложба на открито на 4 юли (18:30 ч.) в Градската градина в София.
Организатори са Гьоте-институт България и Фондация „Български архитектурен модернизъм“, а името на експозицията – "Госпожо Архитект" (Frau Architekt).
"Замисълът лежи върху съществуваща пътуваща изложбата на Германския архитектурен музей oт Франкфурт на Майн" – разказа пред Радио София Теодор Караколев, който (заедно с Васил Макаринов от Фондация „Български архитектурен модернизъм“) е куратор и автор на българската част.
Представени са 20 любопитни портрета на жени, които имат своя принос за архитектурата на XX век в два различни контекста.
Съдържанието на експозицията се фокусира върху работата и личността на архитектки като Виктория Ангелова-Винарова, Елена Варакаджиева-Скордева, Надежда Нанчева, Тодора/Ричка Кръстанова, Мара Захариева, Мария Сапарева, Германа Фоке-Генова и Райна Дамянова.
По-значимите имена по германски паралел са: Маргарете Шюте-Лихоцки, Верена Дитрих, Мари Фромер, Люси Хилебранд, Ирис Дулин-Грунд, Лоте Щам-Бесе, Вера Мейер-Валдек, Мерете Матерн, Ингеборг Кулер и Емили Винкелман.
Жените по света стъпват на територията на едно от най-предизвикателните изкуства – архитектурата, преди повече от 100 години. Преди да навлязат в това поле, обаче, жените в Европа първо трябва да отвоюват правото си на образование, а после и дипломите си. Но със завършване на висшите училища трудностите за тях съвсем не приключват. Те тепърва трябва да се утвърдят в сфера, изпълнена не само с предразсъдъците на инвеститори и колеги, а и с финансови ограничения и естетически рамки.
Днес времената са други. Достатъчно е да споменем световноизвестната иракско-британска архитектка Заха Хадид (1950-2016), чийто безспорен талант и качества още дълги години ще карат човечеството да се възхищава и наслаждава на въображението и качествата ѝ.
Ако искате да видите нейни колежки от Германия и България, разгледайте изложбата „Госпожо Архитект“ в Градската градина до 18 юли.
Архитектурна разходка из центъра на София, водена от Васил Макаринов и Теодор Караколев, освен при откриването, ще има и на 9 юли от 10:30 часа с отправна точка на тръгване – Гьоте-институт България, ул. "Будапеща" 1.
Чуйте повече от разговора.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..