Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 от 16-те филма в кинопанорамата "Ти да видиш!" са на Иван Андонов

Снимка: Сити Марк Арт център

Кинопанорама под мотото "Ти да видиш!" организират Националният филмов център (НФЦ) и "Сити Марк Арт център". Откриването е на 2 юли в 18:00 часа.

Ще бъдат представени избрани български филми от последната година, а специален акцент ще бъде творчеството и личността на режисьорът, актьорът, сценографът, аниматорът и художник Иван Андонов (1934-2011). 

В първия ден на кинопанорамата ще се открие изложба с картини на Андонов. По-късно, от 19:30 ще има прожекция на документалния филм за него "Поне за миг да полетя". Сценаристът Влади Киров и режисьорът на филма Галина Кралева са избрали заглавието от песен към неговия "Дунав мост" (и по негов текст).
След това е организирана среща на публиката с артисти, работили с Иван Андонов. 

В програмата на кинопанорамата са включени класически произведения на седмото изкуство под режисурата и с участието на Иван Андонов: „Бяла Магия“, „Покрив“, „Вампири и таласъми“, „Вчера“, „Дами канят“, „Опасен чар“, „Отклонение“. След повечето от филмите са предвидени срещи с представители на творческите екипи на продукциите.

"Той беше изумителен енциклопедист. Интелектуалец и хулиган – в най-провокативния и творчески смисъл. Не спираше да експериментира, на импровизира, да провокира. Имаше бащинско отношение в екипите си, без да проявява покровителство. Актьорите успяваха да правят неща, които не са подозирали, че могат. Иван обичаше актьорите като деца, без да ги глези - разказа в студиото на Радио София режисьорът Георги Михалков. – Беше настойчив и те караше да надграждаш."

Михалков се е снимал единствено във филма "Дунав мост", но е бил приятел с Иван Андонов. Признава, че за панорамата е избрал любимите си филми (липсва единствено "Индиански игри").

В частта, посветена на съвременното кино, изборът също е направен "по недемократичен принцип" – това, което на нас ни харесва, допълни Михалков.

От новите филмови заглавия в програмата са включени "Жълт олеандър", "В сърцето на машината", "Голата истина за група Жигули", "Петя на моята Петя", "Уроци по немски", "Бягство", "Блаженият" и "Чудовища".

"Радвам се, че събираме тези филми в рамките на един месец, защото през годината животът им по кината не е достатъчно дълъг", отбеляза още Георги Михалков.

С него разтоваря Гергана Пейкова.


Георги Михалков и Гергана Пейкова

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00