Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адриан Николов: Основният риск пред изпълнението на бюджета е политическата нестабилност

Адриан Николов
Снимка: bgonair.bg

Основният риск, пред изпълнението на бюджета и заложените в него извънредни мерки, е политическата нестабилност, коментира в ефира на Радио София Адриан Николов, икономически анализатор в Института за пазарна икономика.

„Ние не знаем дали ще има ново правителство в рамките на този парламент, дали то ще е в състояние да провежда собствена икономическа политика, не знаем и дали ще има същата насока като предишния кабинет“, каза Николов.

По отношение на компенсацията от 0,25 лв. за литър гориво, той обясни, че мярката не може да компенсира напълно потребителите, заради рязкото почакване на цената на горивата.

„Това, което ме притеснява е, че много бензиностанции няма да успеят да я приложат и няма механизъм, който да ги накара да направят това. Тя ще е от значение за потребителите на големите вериги, които успеят да въведат съответния софтуер“, каза Адриан Николов.

Той прогнозира, че тази година туристическият сезон ще е по-успешен от миналогодишния.

„Донякъде изчезването на руснаците ще изиграе до някаква степен роля, но все пак има доста други големи групи чужденци. Всички индикации са за доста по-добро лято“, допълни експертът.

За предстоящия зимен сезон, Николов каза, че не може да не се отчете като положителен сигнал намерението на Европейската централна банка да понижи основният лихвен процент, което има потенциал леко да забави ръста на икономиката, но и на цените.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арх. Росица Николова

Арх. Росица Николова: Уязвимите ще могат да продължават наемането на общински жилища

Това, че наемателите в общински жители ще са на 5-годишен договор , не означава, че те не могат да кандидатстват отново след този срок . Това е европейска практика. Има хиляди чакащи, а за 5 години статусът на определен наемател може да се подобри . Това коментира пред БНР-Радио София общинският съветник от "Спаси София" арх. Росица..

публикувано на 10.07.25 в 10:43

MIA D. изпя "Стойчо отдолу идеше" в нов аранжимент

MIA D. (Мария Димова) експериментира с музиката си, смесвайки различни стилове и звучене. Завършила е поп и джаз пеене в Нов български университет. Зад гърба си вече има няколко авторски проекта като „Bbboy“, „Baby 123“, „Mari Kalino Dragano“, „Трябваше“ и „Може би това не е любовта“ . Финалист е в Сезон 4 на  "Гласът на България". Сега певица..

публикувано на 10.07.25 в 10:40
Кметът Георги Тодоров / Колаж: БНР-София

Георги Тодоров: Приветствам спирането на продажбите на общински жилища

Кметът на район "Люлин" Георги Тодоров потвърди пред БНР-Радио София предложенията си относно новите моменти в Наредбата за общински жилища , която ще се гласува в Столичния общински бюджет. Той изтъкна, че около една трета от целия жилищен фонд на Столичната община е в неговия район и администрацията му се сблъсква с различни казуси,..

публикувано на 10.07.25 в 09:50

Зелената зона за паркиране в район "Възраждане" ще се разшири

Становището с подписка за въвеждане на зелена зона в столичния ж.к. "Сердика" ще внесе в Столичния общински съвет, съобщава "с огромна радост и удовлетворение" кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев. По думите във фейсбук профила му, хиляди хора от квартал "Сердика" са се включили в подписката с искане за въвеждане на платена зона...

публикувано на 10.07.25 в 08:18

Четвъртък започва с по-ниски температури и променлива облачност

През днешния ден облачността ще е променлива, над много райони намаляваща до слънчево. Изолирани краткотрайни превалявания ще има само в планините в Югозападна България, съобщават от Националния институт по метеорогия и хидрология.  Ще остане ветровито с умерен, временно силен запад-северозападен вятър. Максималните температури в по-голямата част от..

публикувано на 10.07.25 в 06:45
Снимки: Столична община

С втория мост при "Бакърена фабрика" ще се облекчи трафикът между 4 района

Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа.  Мостът е част от третия градски..

публикувано на 09.07.25 в 17:28
Лентата преряза директорът проф. Иван Костов

Майчин дом вече има и специален сектор за кенгуру-грижа за недоносени бебета

Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..

публикувано на 09.07.25 в 16:35