Инж. Стоян Братоев от "Метрополитен" разказа пред Радио София за новата придобивка в метрото, която се очаква да провокира хората да карат повече своите велосипеди. На въпроса защо колоездачите да не могат да вземат колелото си в метрото, инж. Братоев коментира, че по този повод са постъпвали много жалби, тъй като в пиков час един велосипед заема много място, цапа и къса дрехи.
По повод идеята да има специален вагон за велосипеди, той каза:
"Вагоните са за пътниците, не са за колелета. Едно колело заема няколко човешки места. Общинският съвет няма такова решение и то се дължи на многото жалби, които имаше в един експериментален период. Веднага се появиха жалбите още на следващия ден".
Инж. Стоян Братоев посочи, че всичките стойки в метрото са монтирани в зоните с видеонаблюдение и сигурността на паркираните велосипеди е гарантирана.
По темата се включи и общинският съветник и основател на "Спаси София" Борис Бонев по време на откриването на първата стойка с видеонаблюдение в метрото. Той сподели, че според статистиката специално в метрото е имало три опита за кражби, които са разкрити благодарение на видеонаблюдението.
"Не само, че е възможно, а това е записано в множество стратегически документи на общината - изграждането на велосипедни паркинги с ограничен достъп. Например, с картата ви за градски транспорт вие се маркирате и едва тогава можете да влезете в паркинга, да си оставите велосипеда и обратно да си го вземете", каза Бонев и допълни:
"Тук съм песимистичен, нямам очакване до края на това текущо управление на София да се случи подобно нещо".
Относно допускането преди 9 ч. вечерта на велосипеди в метрото, той коментира, че поради натовареността на човекопотока и късите метро влакове това не може да се случи, защото би довело до конфликти. Бонев даде за пример много европейски градове, където също е забранено превозването на колела в час пик. Освен това отбеляза, че с много малки изключения велоалеите в София са опасни и в лошо състояние.
Репортерът на Радио София Луиза Лазарова направи анкета сред гражданите за проблемите, които срещат велосипедистите в столицата:
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..