Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Битката срещу застрояването на диви плажове продължава

Снимка: Ива Дойчинова

Един от често задаваните въпроси е докога най-добрите плажове у нас ще останат без пластмаса и бетон. Природозащитникът Мария Кавлакова разказа подробности пред Радио София за плажовете "Корал", "Карадере", "Липите", "Листи", "Иракли", "Дуранкулак" и "Крапец".

"Всяка инвазивна намеса в тази природа разрушава всичко, което на нас може да ни носи радост", сподели Кавлакова. Тя даде за пример "Корал" и други плажове, на които няма постройки, и зад които има горички с животински видове, които не могат да бъдат срещнати на много места.

По думите й, битката за отстояване на правото да има незастроени плажни ивици, както и за много други природни обекти продължава. От 6 години насам "Корал", "Карадере" и "Иракли" са обявени за природосъобразни плажове и не се дават на концесия, като на тях не може да има дори чадъри и шезлонги.

"Друга наша битка е да бъде забранено строителството в "Зона А" на черноморското крайбрежие, което представлява 500м. след плажа навътре. Самият плаж няма как да съществува в този си вид, ако зад него има построени 10 хотела", сподели Кавлакова.

Тя подчерта, че са предложени промени в Закона за устройството на черноморското крайбрежие, което предложение няколко пъти е влизало в комисия и е било отхвърлено. Освен това каза, че "Корал" е бил защитен резерват, в който расте блатното кокиче, от което се прави лекарството за детски паралич "нивалин". Българската държава в момента изкупува блатно кокиче от Турция, а турците някога са взели разсад от нас.


Относно атаките срещу еколозите и дивото къмпингуване, Кавлакова каза:

"Това беше една война, която целеше да очерни нас, които опитвахме да спрем застрояването на тези плажове. Истината е, че ние например на "Корал", като сме почиствали сме намирали консерви от 1978 г., намирали сме старите шишета от "Веро" от едно време и т.н. Редовно се прави почистване. Истината е, че тези плажове привличат ужасно много туристи точно от застроените места".

Природозащитникът коментира, че в активния сезон "Корал" се пълни почти на 100%. Тя каза, че на други два много красиви плажа - "Липите" и "Листи" няма много хора, тъй като достъпът е пешеходен. По думите й, в последно време се забелязват следи от АТВ-та, което показва търговския интерес на определени хора и че това движение на четириколесни неминуемо би увредило до някаква степен екосистемата там.


Кавлакова посочи, че друг странен ход на държавата е да раздели плажната ивица на "Иракли" на две части – "Вая" и "Иракли". Тя отбеляза, че огромните плажове "Дуранкулак" и "Крапец", поради това, че водата в по-голямата част от времето е студена са запазени и допълни, че на тях много хора ходят с кемпери, грижат се за екологията, и работят много добре с местната община.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36