Скоро в столицата ще има място, което може да се нарече Дом на социалния дух – там ще се вземат предприемачески решения, да се разказват истории, ще можете да си вземете закуска, приготвена от хора с различни способности - в работилница на жени бежанки или деца, лишени от родителски грижи.
Идеята отдавна е хрумнала на Българската фондация "Биоразнообразие" (БФБ) и на Българския център за нестопанско право (БЦНП). Двете организации имат различен "бекграунд", но каузите и социалното предприемачество ги обединяват, разказа в студиото на Радио София Румяна Иванова от БФБ:
"Намерихме пресечна точка и смелост да опитаме. Това ще е общ дом, където да обменяме идеи и да се подкрепяме. Социалните предприятия дават печалбите си за каузи. Те са тихи герои, които запълват празнини в обществото – работят с "невидимите" - хора с увреждания, деца от институциите. Тези предприятия имат нужда да се чуват, да се подкрепят."
По думите на Иванова в дома на новото социално предприятие с работно заглавие "Махала" нищо няма да кара посетителя да дарява, да съжалява някого, да го задължава на прави нещо.
"Представяме си го като лабиринт на възможностите", находчиво дефинира Румяна Иванова. Ще има обособени 3 сектора – бистро, физически магазин и пространство за общностни срещи и работилници. Като изяждате сандвич например, ще знаете как точно за каква кауза помагате.
Адресът е на ул. "Христо Белчев" 3.
Очакваме датата на откриване, за да ви известим и да проведем цяло предаване оттам.
Засега чуйте разговора на Ива Дойчинова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..