Поемаме на едно пълноцветно пътуване до Якутия, Сибир заедно с кореспондена на БНР в Москва – Ангел Григоров
Приключението започва с шестчасов полет от Москва до столицата Якутск, където Ангел става част от обичаите и празненствата по случай националния празник на местните. Интересни истории, автентични звукови ефекти, музика и среща с останките от животни, изчезнали от лицето на земята преди стотици хиляди години. Това са само част от темите в разговора с Ангел Григоров:
"Якутия е най-големия субект на РФ като територия, сравнима е с Индия. Голяма част от нея не е изследвана и там не е стъпвал човешки крак. Националният празник бе отбелязан в една долина - Туймаада, където е местността Усхатим. За смисълът говори зам.-кмета на Якутск, г-н Тимофеев: "По разказите на нашите шамани, тук живеят нашите духове, които ни наблюдават. Лятното слънцестоене е моментът, в който се отбелязва националния празник."
Много беше красиво, няколкостотин хиляди. Мъжете носеха на колана си типичния якутски нож, с него умело се готвят ястия от сурова риба. Яде се и много конско и еленско. Друг инструмент е конска опашка на дръжка с ритуално значение, практически е за гонене на мухи и комари, които са огромни, заедно с конските мухи хапят много лошо.
Церемонията бе концерт-спектакъл, който завърши с шамански викове "Уруй айхал" - слава! Якутия почита Бог Тангра. Хората се гордеят с културата си и с това, което имат. Обработката на кости от мамут е част от традиционните производства, както и това на зъби и бивни. Един зъб тежи няколко килограма."
Двама от култовата група Б.Т.Р. гостуваха в предаването "Добър вечер, София", за да разкажат как протече турнето им из Европа и да съобщят за две предстоящи дати - на юбилейния им концерт “З0 години Б.Т.Р.“ и на премиерата на новата им песен, която вече е факт. За изминалото турне на групата фронтемът на Б.Т.Р Наско разказа, че е минало..
Eксперти, представители на институции и организации от цялата страна участват в Националната младежка конференция „Приобщаващи общества и ролята на младите хора“. Тя се провежда на 31 октомври и 1 ноември 2024 г. в Перник. В рамките на два дни те обсъждат ключови въпроси, свързани с прилагането на Европейската младежка цел №3 „Приобщаващи..
Излезе актуалният календар на официалните празници през 2025 г., пише БГНЕС. Това са официалните празници, които са и неработни дни : 1 януари 2025 – Нова година. 3 март – Ден на Освобождението на България от османско робство. 20 април 2025 – Великден – Възкресение Христово. 1 май – Ден на труда и на международната работническа солидарност. 6..
Удължава се кампанията "Спаси живот в планината", която набира средства за поставянето на автоматични дефибрилатори в 20 високопланински хижи в страната. Целта е да бъдат осигурени животоспасяващи уреди в едни от най-посещаваните хижи в Пирин, Рила, Стара планина, Витоша и Родопите. До момента 10 планински хижи вече са снабдени с автоматични..
Преди да се промени изцяло избирателната система у нас, е необходима промяна на много закони, коментира пред Радио София политическият анализатор Тончо Краевски. По думите му, в момента в България има регистрирани над 100 политически партии. „Няма нищо по-елементарно, надали има някъде толкова лесен режим на създаване на политически партии,..
Денят на народните будители беше отбелязан в новостроящия се православен храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в столичния район "Люлин". Ученици от всички училища на района представиха галерия на открито с портрети и мисли на бележити български будители и есета на тема "Народните будители - вечни и святи". Инициативата е част от кампанията..
Моралът, истината, доброто и красотата в идеалния вариант са синоними, казва медийният експерт и културолог доц. Георги Лозанов, преподавател във ФЖМК и бивш председател на СЕМ. “Истината е, че аз имам малко сложно отношение към идеята за будителството , защото тя предполага, че е останало още от Османския период, че народът е заспал и идват някакви..