Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Културама" разчупва рамките

Четвъртото издание концентрира програмата си през септември, но прояви ще има на 10 август и на 1 октомври

Снимка: culturama.art

Изключителни музикални артисти от Великобритания, Германия, Франция и Испания, гостували на световни сцени, ще посетят столицата ни по покана на организаторите от Фондация "Културни перспективи" за четвъртото издание на фестивала "Културама" (Culturama).

Българската публика ще може да се наслади на стилово многообразие - класическа музика, джаз, перкусии, електронна музика с акустични инструменти, „пещерно“ R&B, изпълнено с латиноамерикански високи дози рок…

Всъщност, есенният цикъл на фестивала започва още на 10 август с концерт на Ина Кънчева и Consone Quartet в изложбена зала „Триъгълна кула на Сердика“.

Звездното ни сопрано ще колаборира с първият квартет за старинни инструменти, избран за артист от новото поколение на Би Би Си - Consone Quartet, за да представят творби на Шуман, Менделсон и Густав Малер.

Концертът носи интригуващото заглавие „Любовта и животът на жената“ и ще бъде изнесен и в Пловдив на 11 август от 19:00 ч. в Етнографски музей.

"Този път програмата на фестивала е по-различна, защото освен рамка на представяне на стипендиантите на фондацията, за пръв път обединяваме усилията и творческия си капацитет с Василена Серафимова, за да направим събитие с международно измерение. Каним квартети и секстети – творчески формации от Европа", каза пред Радио София Ина Кънчева. Тя създава „Културни перспективи“ през 2012 г. За изминалото десетилетие реализира много проекти, свързани с класическа музика, литература, изобразително изкуство, театър и др., дава успешен старт и шанс за по-нататъшно развитие на много артисти.

() Василена Серафимова, Ива Дойчинова и Ина Кънчева

Тазгодишното издание на фестивал започна с прояви още пред февруари. Много събития са предвидени от 20 септември.

"Бурното ни артистично и човешко приятелство с Василена Серафимова ще бъде коронясано с една детска книга в проект, който ще представим на 1 октомври – Деня на музиката" допълни Кънчева.

В книгата ще има поезия, посветена на елементарната теория на музиката.

"На 20 септември в "Квадрат 500" ще представим "Бах Огледало" с моя дългогодишен партньор Тома Енко , който е на границата на класическата музика и джаза. Опитваме се да импровизираме върху музиката на този велик композитор, който ни вдъхновява, да прекомпозираме с много любов", отбеляза Василена Серафимова. Тя е една от най-успешните български перкусионисти днес, отличена с многобройни награди от най-престижните международни конкурси. Учила е в Плевен, Париж, Ню Йорк. Нейните проекти вплитат класическа, джаз, електронна, фолклорна музика, тя е в непрестанно търсене на общ език между различните видове изкуства.

Фестивални събития са предвидени на различни места в София – в барове, в Университетската ботаническа градина, Кино Кабана.

За повече подробности чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историческият музей в Самоков вече е и с виртуален достъп до експозициите

"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..

публикувано на 31.10.24 в 18:59

Как да избегнем интернет измамите при онлайн пазаруването

Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България.  Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..

публикувано на 31.10.24 в 17:49

Задържаният за убийството на жена в кв. “Младост” остава за постоянно в ареста

Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста.  Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство.  Ценков е..

публикувано на 31.10.24 в 17:33

Нов център на EIT у нас поставя България на европейската карта на иновациите

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..

публикувано на 31.10.24 в 17:16

"Джобен фестивал" с есенно издание от 1 до 3 ноември

В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..

публикувано на 31.10.24 в 16:16

Защо е важно часовете на учениците в малките класове да започват по-късно?

Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..

публикувано на 31.10.24 в 15:42
Строителите работят по Сектор А на бъдещия стадион.

Започнаха изкопните работи по Сектор “А” на стадиона на ЦСКА-София в Борисовата градина

От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..

публикувано на 31.10.24 в 14:43