Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади иноватори от София представят 6 свои проекти след "Академия за визионери"

Снимка: sofia.bg

Столичната община за втора година организира акселераторска програма за младежки проекти и иновации.

"Академия за визионери" е плод на желанието да се предложат на младите хора възможности за образование, за кариера, за прекарване на свободното време, обясни пред Радио София Мария Гончева (▼ вдясно), началник на отдел в дирекция „Спорт и младежки дейности“ към Общината:

"София е градът с най-много млади хора. Те са не само бъдещето, те са и настоящето. Взискателни са към това, което градът може да предложи за тях. За разлика от други програми Академията е отворена към отделния млад човек (от 15 до 29 години). Концепцията е насочена към предаване на иновативни, творчески, дори нестандартни идеи, свързани по някакъв начин с подобряване на градската, на околната среда, на общността."

Формулирани са 5 направления, по които младежите могат да кандидатстват в Академията:

  • "Изкуство и култура" с ментор Светлана Ломева; 
  • "Спорт и здравословен начин на живот" с ментор Виктор Кирков;
  • "Опазване на околната среда" с ментор Елица Панайотова;
  • "Гражданско, здравно образование и медийна грамотност" с ментор Радосвета Стаменкова;
  • "Наука и иновации" с ментор Любов Костова.

Освен това като ментори гостуват и популярни личности, които ще споделят добри практики и личен опит.

Кандидатстването е било до март т.г.

Като същинска подкрепа Академията предоставя и финансиране до 5 хиляди лева на проекти и идеи.

Шест от творческите предложения вече се реализират.
Те са свързани с производство на ядливи гъби по иновативна методология; с интерактивен пътеводител, информиращ и за традициите и ритуалите в града и селото; с клипчета, които популяризират добри практики за здравословен начин на живот; с настолна игра и наръчник с основни теми, свързани с гражданските ни права и задължения; с опазване на почвите – в едно от столичните училища; с реновиране на културно пространство в парк "Света Троица", район "Илинден".

Проектите ще бъдат представени през септември и октомври.
Резултатите ще се отчетат и в Европейската нощ на учените и на музеите.

Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04