Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Живот след смъртта" в дигиталното пространство

Снимка: Архив

Дигитална вечност и "живот" след смъртта. Трябват ли ни дигитални "погребения"? Пренаселват ли се социалните мрежи със зомби профили на мъртви физически хора? Какво се случва с дигиталната ни следа след смъртта и в безопасност ли са данните ни постмортем? Подробности по темата пред Радио София разказаха Цветана Кулинска, собственик на дигитална агенция и Георги Ямалиев, който направи тематичната инсталация Status DEAD в Гьоте институт.

Цветана Кулинска отбеляза, че след смъртта на даден човек, профилът му в социалните мрежи може да бъде закрит от упълномощено лице, което той приживе е посочил, но което няма достъп до личните му съобщения. Другият вариант е да се попълни документ, който да докаже смъртта. Това може да бъде направено от всеки и е възможно да стане обект на злоупотреби.

Георги Ямалиев сподели, че инсталацията Status DEAD е замислена като вплитане на новите технологии и погребалните практики и обичаи в България, като например закриването на огледалата и некролога. По въпроса близо ли сме до момента, когато ще има дигитални погребални агенции, Кулинска сподели, че смъртта все-още е една консервативна тема, която в България не е много дискутирана и добави:

"Фейсбук са най-чувствителни по темата и един профил, когато вече е обявен за починал не го включват в таргети на рекламни кампании, не излизат напомняния за спомени и рождени дни и не може да бъде хакнат. Това са ъпдейти от последната година".

Тя отбеляза, че когато говорим за "дигитална смърт", технологичните компании трябва да поемат повече отговорност за профилите на починали хора.

Ямалиев посочи, че нашите следи остават във виртуалното пространство, тъй като дори при изтриване на профила, той се съхранява в сървъри.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35