Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културистът Емануел Июджи:

Бодибилдингът изисква лишения на тялото и духа

Снимка: личен архив

Тази година протече състезанието по културизъм "Олимпия", което е сред най-големите събития от този род в Европа и в него ежегодно вземат участие около 300-400 души. Какви са митовете и предизвикателствата около бодибилдинга и какви хора практикуват този спорт? Професионалният състезател по бодибилдинг и фитнес инструктор Емануел Июджи разказа подробности в ефира на Радио София.

"Няма предварителен подбор, всеки може да се запише. Въпросът е, че нивото е толкова високо, че хората трудно биха се записали, ако нямат опит преди това. Всички състезатели са с поне 5-10 г. опит преди да отидат там", сподели Июджи и добави, че участието в това състезание не е същото като на балканско или републиканско първенство.


Той посочи, че след като е бил балкански и нееднократно републикански шампион е стигнал ниво, в което е взел решение за пръв път да участва в "Олимпия" и допълни:

"Това е нормалният път на един състезател. Той трябва да премине вече към по-професионалното ниво. Винаги съм искал да изляза на "Олимпия", а целта ми беше да взема медал, но не успях, стигнах само до финали. Може би грешката ми беше като цяло в подготовката. Когато се готвиш за състезание, реално имаш един или два часа през деня, в които си добре. През другото време разваляш формата, не си толкова залепнал, не си толкова плътен, не си толкова чист, не ти изглеждат толкова добре мускулите. Тъй като състезанието се разделя на две части трябваше да избера за коя част да съм по-добре".


Июджи отбеляза, че подготовката му е била за втората част - финалите, а реално изборът на журито е бил по-решаващ в първата част. По думите му, ако някой е решил да е успешен спортист трябва да се състезава всяка година, защото при всяко едно съревнование човек окачествява своята физика и по този начин има градация в развитието си.

Той добави, че фитнесът е много директен спорт, който изисква много отдаденост и лишения, както от храна, така и във всеки един аспект, а всички тези неща комплексно дават резултат по малко.

"Аз винаги, когато се готвя за състезание в най-тежките си тренировки, когато съм вече много разреден, много изморен си пускам филмова музика. Това е тайна, която много малко хора знаят. Мисля си за моментите, в които съм на сцена и как този момент ще дойде, и реално това, което ще направя сега ще ми даде по-добър резултат в този момент", сподели Июджи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54