Иванова сподели, че категорично на първия учебен ден учениците ще бъдат присъствено. По повод ковид вълните тя каза още, че решаващата роля е на Министерството на здравеопазването, а министърът на здравеопазването ще прецени дали и кога ще се наложи преустановяване на присъствения образователен процес.
"Тази учебна година в първи клас 1980 ученици ще пристъпят прага на нашите образователни институции, толкова очакваме. Очакваме общият брой на учениците от 1 до 12 клас да бъде 23565", каза Иванова и допълни:
"Ще внеса веднага спокойствие, че цялата образователна мрежа в Софийска област е в пълна готовност за да открием учебната година". Тя увери, че всички училища имат готовност и за посрещане на отоплителния сезон, както и в случай на преминаване на учебния процес в електронна среда. В образователните институции (общо на брой 171) са осигурени дезинфектанти, подсигурено е и медицинското обслужване. В някои от тях няма възможност за назначаване на медицински персонал, но те се обслужват от кадри на други образователни институции.
"Всички ремонтни дейности, които бяха стартирали през лятната ваканция са приключили. Останало е едно училище, което ще приключи на 10 септември, един мащабен ремонт в Костинброд в средното училище и ще останат три образователни институции. Това са две професионални гимназии в Костенец и Долна Баня, на които ремонтите им ще продължат съответно до 30 септември и до 30 октомври, и едно основно училище в Община "Самоков" в село Ярлово, което също трябва да приключи на 30 септември. Но те са в сгради, в които няма да се попречи на провеждането на нормален образователен процес и са взети мерки за опазване на здравето и живота на учениците, и на педагогическия персонал", увери Иванова.
По темата се включи и Ваня Кастрева, която сподели, че макар учебния процес да бъде присъствен винаги трябва да бъдем готови и за резервен вариант, за да можем да реагираме в кризисна ситуация. Тя посочи, че към днешна дата ремонтите все още продължават в 47 столични училища, като след 15 септември ще има такива, но без това да попречи на учебния процес. Относно това, че езиковите гимназии остават предпочитани, Кастрева каза, че вече няколко години фаворит в приема на учениците с най-високи постижения в Националното външно оценяване и Свидетелството за основно образование е "Софийска математическа гимназия".
"На второ място след нея е една професионална гимназия, също уникална по своето устройство и направлението, в което тя работи в сферата на технологиите. Това е Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет (ТУЕС)", допълни тя и сподели, че след тях следват езиковите гимназии.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..
Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..