"Хората разглеждат креативността като краен продукт, като процес, но за мен като бизнес психолог тя е състояние. Не трябва да я свързваме с наклонност. Креативността е генерална личностна характеристика."
Това отбеляза пред Радио София психологът д-р Юлика Новкова.
Всеки може да е креативен, но трябва да изпълни необходимите условия.
Креативността е налице в работната среда, когато всичко друго е наред, формулира Новкова:
"За съжаление в кризата, която продължава трета година, би било много трудно да изолираме креативността като висша човешка ценност извън контекста на материалната сигурност, от която имаме нужда."
Според психолога всеки може да си даде ясна сметка къде е в личен план, какви компромиси може да направи и в каква посока – материална, духовна, личностна. Ако е достатъчно честен и се нуждае от помощ – да я потърси. А ако прецени, че моментът за смяна на работата е дошъл, да действа.
"Когато сме на правилното за нас място, можем да ангажираме опита и интуицията си в едно творческо съзидание. Ако типичната за нас продуктивност вече е недостижима, това може да е сигнал за належаща промяна."
По думите на д-р Новкова, ако чувстваме, че работим автоматизирано, с чувството, че не сме на мястото си, ако липсва мотивация в труда ни, много бързо и лесно можем да изпаднем в бърнаут.
За прегарянето няма универсална формула. Това е субективно преживяване между един човек и една организация.
До бърнаут се стига, когато човек е претоварен, несвободен, фрустриран, апатичен, дори гневен.
"Може би загубата на желание да бъдеш креативен е сред първите компромиси. След това идват другите – не си оставаме свободно време за хобита, за приятели, за творчество, за спорт и пълноценно хранене", каза още психологът.
Тя не пропусна да отбележи и другата крайност – обсебените от работата си често пропускат други радости и удоволствия на живота.
Чуйте разговора на Елмира Джома.
Д-р Юлика Новкова е бизнес психолог, организационен консултант, университетски преподавател, предприемач и основател на платформата Juls'Psychology. Д-р Новкова помага на собственици и мениджъри в малкия бизнес да управляват гъвкаво, креативно и иновативно хора, процеси и комуникации, без бърнаут. Създател е на модела за личностна трансформация посредством креативност и иновативност InnovaCeption.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..