"Единственото нещо, което трябва да се случи по време на кандидатстването е учениците да преминат през един приемен тест, който се базира на логически и асоциативни задачи. Идеята му е не толкова да оцени знанията на детето, или да каже дали то може да се справи с материала в програмата, по която кандидатства. Основната цел на този приемен тест е да може да направим класиране и да поканим 20 или 25 ученика, които да се включат в безплатната школа", сподели Шарков.
Обучението включва няколко школи, като децата могат да изберат възрастовата група и програмата за която кандидатстват. Независимо от тематиката,която си изберат, децата се учат на основи на програмирането, като в рамките на една учебна година те осъзнават интересите си.
"Нашата цел не е да направим всяко дете програмист. За нас е важно децата да имат много силни дигитални умения и дигитална грамотност, защото в днешно време успехът им зависи от това да не са само функционално грамотни, а да бъдат и дигитално грамотни", подчерта Шарков. По думите му, в школите се избягват изпити и оценки, както и други елементи, които биха били бариера за развитието на ученика.
"Преподавателите ни и екипът, който работи са вече над 100 човека, които провеждат школите в цялата страна. Те са страхотен колектив, винаги се стремят да игровизират и да направят срещите с учениците още по-приятни и най-вече да им помогнат да реализират собствените си силни страни", отбеляза той.
Шарков уточни, че от школата не могат да предложат работа на учениците, но самите деца започват да търсят и да се развиват активно, като някои от тях дори стават преподаватели. Възпитаници на "Телерик Академия" водят школи към няколко населени места и преподават на техни връстници.
"Искаме да научим децата, че когато бъдат успешни, когато някой им е подал ръка те трябва да върнат жеста обратно. Да помогнат на следващите с това, което са получили", заключи Шарков.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..