Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Кръстев:

Не виждам стихване на инфлацията, трябва да се мисли за реалната икономика

Михаил Кръстев
Снимка: БГНЕС

Голямата част от българите очаква да се намерят механизми за справяне с инфлацията, както и с енергийната криза. Около половината от сънародниците ни смятат, че ще завършат годината в по-лошо финансово състояние, отколкото са я започнали. Това е притеснителна тенденция.

Прекалено много се прокарва идеята, че това са привнесени процеси и няма какво да направим. Подценява се това, което може да се свърши от българското правителство – което и да е то, от нашите експерти.

Това коментира пред Радио София Михаил Кръстев. Той е един от авторите на доклада на Съвета по икономически и публични политики (УНСС), озаглавен "Устойчиво развитие на икономиката. Мерки за овладяване на инфлацията и енергийната криза".

По думите му, смекчаването на тези процеси минава през трудни решения, които носят електорален негатив.

За инфлацията например, наред с огромното парично предлагане на централните банки "заслуга" имат и рекордните фискални стимули при т.нар. социална политика. Това води до нуждата България да взема нов и нов заем – външен дълг, при все по-неизгодни условия. Стимулирането на потреблението помпа инфлацията, изтъкна Кръстев:

"Трябва да се подпомогнат най-уязвимите групи, но не всички, на калпак".

Михаил Кръстев напомни, че във времена на динамични инфлационни процеси, възрастните хора са сред най-притеснените. Индексирането на пенсиите от последните правителства обаче има и своята цена – бюджетът на НОИ за последните 3 години е нараснал с 50%. В същото време икономиката няма такъв растеж. И нужните средства могат да се набират чрез нов дълг, по-висока събираемост от страна на Приходната агенция или увеличаване на данъчната тежест.

Вдигането на данъците ще има катастрофални последици за българския бизнес и активната част от обществото, които и без това са натоварени.

В момента има редица стечения на обстоятелствата, които обуславят инфлацията, включително войната в Украйна и енергийната криза.

Според експертът в повечето предизборни платформи партиите или нямат антиинфлационни мерки, или заложените им предложения са по-скоро проинфлационни.

Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ботаническата градина БАН

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00
Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Адресите на любовта - Дина Шнайдерман и Емил Камиларов

Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава,  се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...

публикувано на 12.04.25 в 14:00

Истинските фенове на истинските отбори

С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..

публикувано на 12.04.25 в 11:41