Говорим с хидроинженера Петьо Петков за причините за наводненията в страната. Кой трябва да носи отговорност за последиците? Има ли опасност от наводнения в София през есента? Какви мерки трябва да предприемат институциите?:
"В Поморие имаше 10-минутен тайфун. Всичко, което е било навън се носеше по улиците, беше страшно. Но отводнителната система в града е перфектна. Новата канализационна система от преди 10 години работи чудесно. Причините за наводненията освен силния дъжд (200 л/кв.м.) - в Подбалкана винаги има проблем с безогледната сеч. Държавата трябва да вземе в свои ръце управлението на горите, както е с водите. Липсата на жертви е една добра случайност.
Държавната администрация трябва да носи отговорност. Няма специалисти в изпълнителната власт. Няма експерти в Парламента. Общинските власти не са почиствали коритата на реките. Има Басейнови дирекции, те дават своите предписания, но те не се изпълняват винаги. Не можем да се притесняваме за големите язовири, но за малките няма специалисти и средства. Винаги има реален риск от бедствие, независимо, че съоръжението е направено както трябва.
Рискове за София, ако всичко се поддържа периодически, няма. Възможно е да се наводнят метростанции при много проливен дъжд. Наредбите трябва да се спазват. Контролът трябва да се изпълнява от добри специалисти."
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..