Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Който не вярва, да гледа!

С Ясен Танев
Снимка: Радио София

Приключи ли процесът с настройките на машините за изборния ден и има ли рискове? Може ли да бъде манипулиран софтуера? Може ли да бъде хакната една машина?

Как да разпознаем една фишинг атака? Какви са целите на хакерските атаки? Предизвикателствата пред киберсигурността? За всичко това става дума в разговора ни със специалиста по киберсигурност Ясен Танев:

"Машинното гласуване е много по-сигурно от хартиеното. Технологията е безчувствена към емоциите и желанията. Машините за гласуване не са по-сложни от банкомата и мобилния телефон. Кодът на машината е малка част от процеса. Освен осемте външни пломби има вътрешни системи за сигурност. Една машина може да бъде неправилно програмирана и настроена, но тя е само част от изборния процес. Съвършена машина с грешни списъци е провал. 

Три организации са важни. Българският институт по стандартизация проверява документите и спецификациите. Българският институт по метрология проверява всеки компонент на машина, избрана на случаен принцип. После се изпитват от -15 до +40, след което се слагат в стая с антени. Тестват се и батерията, и хартията. За мен е странно, че точно спрямо човека, извършил процеса по удостоверяване е решението "махни работещия и сложи удобния".

В Министерството на Електронното управление, сорс-кодът ще се провери за бъгове, както и "бели" хакери ще се опитат да проникнат в тях. За пръв път излизаме от тази рамка и ще проверим Информационно обслужване и ще дадем публичност на разписаното от институциите. Който не вярва, да гледа!

Обучението по киберсигурност в дигитално читалище Сейфър има два аспекта. Това за обикновени потребители - да изгради естествен имунитет и инстинкт за самосъхранение. И другото - изграждане на професионалисти. 

Създал съм у дъщеря ми умения за оцеляване в дигитална среда. Но като видях какво се случва в нейното училище, разбрахме, че нещата са отчайващи. Цифрова хигиена е като в реалния свят - винаги се оглеждайте, не кликвайте директно. Второ - мийте си ръцете, махайте всички ненужни файлове и програми. Не разговаряйте с непознати! Не отивайте, където е много любопитно. И последно, не вярвайте на захарни къщички. Дигиталното читалище е изцяло доброволчески базирано. На сайта ни има форми за контакт. Възрожденски е начинът да стигнем до всички - учи и предавай нататък.

Фишинг-атаката експлоатира вашите емоции. Съобщението звучи интересно, обикновено 10% реагират. Много лесно биват подлъгвани милиони. Вече има вишинг (с глас), смишинг (смс, месинджър и т.н.) и QRишинг (водещ към грешно място).

Професиите с киберсигурност са с бъдеще. Да не бъдем безотговорни - не винаги някой може да ни пази!"

По публикацията работи: Людмил Фотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08