Защо да работим в София?
Малко изненадващо този въпрос е зададен, за да му се отговори в сайта на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии на световно ниво INSAIT.
В създаването на този иновативен и научен център заслугата в голяма степен дължим на проф. Мартин Вечев. Той не само е идеолог и основател на INSAIT, но е успял да обедини представители на публичния и частния сектор на национално и международно ниво и по този начин да осигури финансиране за развитието на центъра през следващите 10 години в размер на близо 200 млн. лева.
Институтът вече обяви докторантска програма по компютърни науки и изкуствен интелект със стипендия, която позволява талантите на България да градят още знания без да напускат родината. Преподаватели ще бъдат топ професори от водещи американски и швейцарски университети.
▲ Проф. Мартин Вечев, Ива Дойчинова и инж. Борислав Петров
Пред Радио София проф. Вечев разказа, че за център като INSAIT е мечтаел още като аспирант в Кеймбриджския университет.
"Надяваме се през следващите 5-10 години да виждаме как тази мечта се сбъдва – казва той с усмивка. – Искаме да привлечен най-силните студенти от целия свят. Мисля, че това започва да се случва. Този прецедент има шанс да промени посоката на държавата. България може да се утвърди като световна дестинация, където се измислят технологиите, създават се визионерите на бъдещето."
По думите на учения, INSAIT подобрява имиджа на България и вдига самочувствието на нацията, вдъхва доверие у инвеститорите и вяра, че сред приоритетите на държавата са и темите, свързани с науката и технологиите.
INSAIT е място, център, какъвто досега не е имало в Източна Европа, допълни пред Радио София инж. Борислав Петров – изпълнителен директор на института.
Проф. Вечев е сред номинираните за Будител на годината в инициативата на БНР.
За да си помогнете за гласуването, чуйте разговора на Ива Дойчинова.
"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..