Защо да работим в София?
Малко изненадващо този въпрос е зададен, за да му се отговори в сайта на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии на световно ниво INSAIT.
В създаването на този иновативен и научен център заслугата в голяма степен дължим на проф. Мартин Вечев. Той не само е идеолог и основател на INSAIT, но е успял да обедини представители на публичния и частния сектор на национално и международно ниво и по този начин да осигури финансиране за развитието на центъра през следващите 10 години в размер на близо 200 млн. лева.
Институтът вече обяви докторантска програма по компютърни науки и изкуствен интелект със стипендия, която позволява талантите на България да градят още знания без да напускат родината. Преподаватели ще бъдат топ професори от водещи американски и швейцарски университети.
▲ Проф. Мартин Вечев, Ива Дойчинова и инж. Борислав Петров
Пред Радио София проф. Вечев разказа, че за център като INSAIT е мечтаел още като аспирант в Кеймбриджския университет.
"Надяваме се през следващите 5-10 години да виждаме как тази мечта се сбъдва – казва той с усмивка. – Искаме да привлечен най-силните студенти от целия свят. Мисля, че това започва да се случва. Този прецедент има шанс да промени посоката на държавата. България може да се утвърди като световна дестинация, където се измислят технологиите, създават се визионерите на бъдещето."
По думите на учения, INSAIT подобрява имиджа на България и вдига самочувствието на нацията, вдъхва доверие у инвеститорите и вяра, че сред приоритетите на държавата са и темите, свързани с науката и технологиите.
INSAIT е място, център, какъвто досега не е имало в Източна Европа, допълни пред Радио София инж. Борислав Петров – изпълнителен директор на института.
Проф. Вечев е сред номинираните за Будител на годината в инициативата на БНР.
За да си помогнете за гласуването, чуйте разговора на Ива Дойчинова.
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..
Историческа възстановка на живи картини от Априлското въстание в Северния парк с доц.д-р инж. Георги Маринов: "За съжаление малко е лошо времето, но това не ни пречи. Участниците са облечени и чакаме общината да реши точния час, чакаме да се посъбере малко публика, правим го за децата. Правим живи картини - първоначално селско ежедневие, нападение..