Защо да работим в София?
Малко изненадващо този въпрос е зададен, за да му се отговори в сайта на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии на световно ниво INSAIT.
В създаването на този иновативен и научен център заслугата в голяма степен дължим на проф. Мартин Вечев. Той не само е идеолог и основател на INSAIT, но е успял да обедини представители на публичния и частния сектор на национално и международно ниво и по този начин да осигури финансиране за развитието на центъра през следващите 10 години в размер на близо 200 млн. лева.
Институтът вече обяви докторантска програма по компютърни науки и изкуствен интелект със стипендия, която позволява талантите на България да градят още знания без да напускат родината. Преподаватели ще бъдат топ професори от водещи американски и швейцарски университети.
▲ Проф. Мартин Вечев, Ива Дойчинова и инж. Борислав Петров
Пред Радио София проф. Вечев разказа, че за център като INSAIT е мечтаел още като аспирант в Кеймбриджския университет.
"Надяваме се през следващите 5-10 години да виждаме как тази мечта се сбъдва – казва той с усмивка. – Искаме да привлечен най-силните студенти от целия свят. Мисля, че това започва да се случва. Този прецедент има шанс да промени посоката на държавата. България може да се утвърди като световна дестинация, където се измислят технологиите, създават се визионерите на бъдещето."
По думите на учения, INSAIT подобрява имиджа на България и вдига самочувствието на нацията, вдъхва доверие у инвеститорите и вяра, че сред приоритетите на държавата са и темите, свързани с науката и технологиите.
INSAIT е място, център, какъвто досега не е имало в Източна Европа, допълни пред Радио София инж. Борислав Петров – изпълнителен директор на института.
Проф. Вечев е сред номинираните за Будител на годината в инициативата на БНР.
За да си помогнете за гласуването, чуйте разговора на Ива Дойчинова.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..